Dmitrowicz: powinniśmy pamiętać o Białorusinach także w kontekście Solidarności

- 40 lat to szmat czasu, to już perspektywa historyczna, choć bohaterowie tamtych wydarzeń jeszcze żyją, to powinno mieć przełożenie na to, co dzieje się na Białorusi. Naszym obowiązkiem jest wspieranie Białorusinów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II Prymasa Wyszyńskiego. 

2020-08-28, 14:49

Dmitrowicz: powinniśmy pamiętać o Białorusinach także w kontekście Solidarności

Białoruscy celnicy zawrócili do Polski ciężarówkę z pomocą humanitarną dla strajkujących w zakładach pracy Białorusinów. Transport wysłała za wschodnią granicę NSZZ "Solidarność". Przewodniczący podlaskiej Solidarności, Józef Mozolewski poinformował w TVP3 Białystok, że związkowcy będą dalej próbować dostarczyć pomoc, wspierając protestujących na Białorusi. - Tego oczekują związki zawodowe w Europie - mówił przewodniczący podlaskiej Solidarności.

Powiązany Artykuł

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

"Wolne słowo sierpnia 1980 roku"

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że sytuacja Biąłorusinów to moment, w jakim "powinniśmy ich wspierać, nawet gestami". - Dobrze by było, gdyby szły za tym ostrożne działania polityczne, ale każdy ma szansę pokazać, że ta solidarność nie wyparowała z nas - zaznaczył Piotr Dmitrowicz. 

Czytaj także:

Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nawiązał także do zbliżającej się w Polsce rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, a więc formalnego początku NSZZ "Solidarność". Ocenił, że pamięć o tych wydarzeniach powinna być w Polakach żywa, także w kontekście wydarzeń na Białorusi. - 40 lat to szmat czasu, to już perspektywa historyczna, choć bohaterowie tamtych wydarzeń jeszcze żyją - ocenił. - To powinno mieć przełożenie na to, co dzieje się na Białorusi: naszym obowiązkiem jest wspieranie Białorusinów. Nie mówię o politykach, tylko o ludziach - podkreślił  historyk.

REKLAMA

W rozmowie z Polskim Radiem 24 historyk podkreślił znaczenie wolności słowa - zarówno w kontekście wydarzeń sierpnia 1980 roku w Polsce, jak i zdarzeń sierpnia 2020 na Białorusi. - 1980 rok to było wolne słowo, które zakiełkowało w tym, co mówił Jan Paweł II w Polsce rok wcześniej. To było słowo, które wówczas zakiełkowało w całej Europie Środkowo-wschodniej. Patrząc na Białoruś, czy inne kraje postsowieckie, kwestia wolnego słowa, odwagi, które powinno tam płynąć, jest fundamentalna - ocenił Piotr Dmitrowicz. 


Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz: z pamięci o sierpniu 1980 r. wynikać powinno wsparcie dla BIałorusinów ("Temat dnia"/ PR24) 21:39
+
Dodaj do playlisty

 

W rozmowie więcej o powstaniu NSZZ "Solidarność" i jego znaczenia dla historii Polski. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

31 sierpnia 1980 r., w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, które w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

GośćPiotr Dmitrowicz (historyk, dyrektor Muzeum Jana Pawła II Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 28.08.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej