Awaria "Czajki". Wody Polskie ostrzegają przed korzystaniem z Wisły

2020-08-29, 22:13

Awaria "Czajki". Wody Polskie ostrzegają przed korzystaniem z Wisły
Awaria "Czajki". Foto: PAP/Leszek Szymański

Apel dotyczy zwłaszcza wędkowania, pływania i zbliżania się do brzegu od warszawskiego mostu Marii Skłodowskiej-Curie na północ.

Spółka odpowiedzialna za gospodarowanie zasobami wodnymi Polski po awarii w warszawskiej "Czajce" wystosowała apel na Twitterze.

"Ze względu na to, że na skutek awarii do Wisły dostają się nieoczyszczone ścieki z aglomeracji warszawskiej, apelujemy, aby nie korzystać z wody w rzece! Zwłaszcza nie wędkować, nie pływać oraz nie podchodzić do brzegu - od stołecznego mostu Skłodowskiej-Curie na północ" - napisano.

Powiązany Artykuł

pap czajka 1200 (1).jpg
Po kolejnej awarii "Czajki" do Wisły wlewa się brązowa ciecz. "To skandal"

Ścieki z siedmiu dzielnic

W sobotę również stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystosowało pismo do Wód Polskich z prośbą o udostępnienie specjalistycznego sprzętu oraz dokumentacji dotyczącej przesyłu nieczystości awaryjnym bypassem. Bypass w zeszłym roku opracowały Wody Polskie. Prezes przedsiębiorstwa Przemysław Daca zgodził się udzielić pomocy warszawskiemu MPWiK.

Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel podkreślał w Polskim Radiu 24, że wskutek awarii rur do Wisły trafiają ścieki z siedmiu dzielnic Warszawy, w których mieszka ponad milion osób. Jak dodał, skala zanieczyszczenia Wisły jest ogromna.

REKLAMA

Kolejna awaria

O kolejnej awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W kolejnym wpisie potwierdził, że w związku z awarią prowadzony jest zrzut ścieków do Wisły. Wcześniej o tym, że ścieki trafiają do Wisły, informował na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Czytaj więcej:

Poprzednia awaria układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" miała miejsce rok temu - pierwszy kolektor uległ awarii 27 sierpnia, drugi - 28 sierpnia i wtedy MPWiK rozpoczęło zrzut ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do Wisły. Do rzeki trafiało 3 tys. litrów nieczystości na sekundę. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki płynęły do oczyszczalni od 9 września. 14 września bypass osiągnął stuprocentową wydajność.

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do "Czajki" znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

REKLAMA

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej