Józef Mozolewski: rok 1980 był kontynuacją tego, o co walczyli już wcześniej nasi przodkowie
- Walką o wspólny cel, tym była "Solidarność", jednością - mówił w Polskim Radiu 24 Józef Mozolewski, szef podlaskiej "Solidarności". Gościem audycji był też Kazimierz Grajcarek, członek Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
2020-08-30, 12:02
Goście PR24 mówili o 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w sali BHP Stoczni Gdańskiej. 31 sierpnia 1980 roku komunistyczne władze zgodziły się na realizację 21 postulatów robotników. Jednym z najważniejszych punktów była możliwość utworzenia Niezależnych Związków Zawodowych. W niedługim czasie związek liczył niemal 10 milionów członków.
"Kontynuatorka walki o wolność"
Józef Mozolewski, szef podlaskiej "Solidarności" powiedział, że mówiąc o zrywie solidarnościowym, nie można zapominać o poprzednikach, czyli np. żołnierzach Armii Krajowej. - Rok 1980 był kontynuacją tego, o co walczyli już wcześniej nasi przodkowie, w tym święty Jan Paweł II - podkreślił.
Powiązany Artykuł
"Fundament wolnej Polski i historyczny przełom". Prezydent o 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
Dodał, że "Solidarność" jest jedna i nie można jej dzielić. - Ta która powstała w 1980 roku jest jedyną kontynuatorką tego, co wiele lat temu łączyło wszystkich Polaków. Nie uda się jej nikomu podzielić bo te wartości które legły u jej podstaw, towarzyszą nam do dziś - mówił Józef Mozolewski.
Kazimierz Grajcarek, członek Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" i założyciel związku zawodowego w Kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach dodał, że z perspektywy czasu znaczenie ma to co łączyło wszystkich. - Na początku wszyscy zwracaliśmy się do Kościoła, a księża nam sprzyjali. Opór przeciwko komunizmowi i połączenie wszystkich środowisk społecznych, to kolejne sprawy, które wtedy łączyły Polaków - mówił.
REKLAMA
"Połączyć może ktoś taki jak JP II"
Jak podkreślił, dziś wielu działaczy związkowych sprzed lat, czego innego spodziewali się po solidarnościowym zrywie. - Część spodziewała się karier, inni biznesu i nie ma co tego krytykować. Nie wszyscy są wierzący, przeszkadza im że trzymamy się społecznej nauki kościoła więc jest grono zawiedzionych - powiedział Kazimierz Grajcarek.
Dodał, że dziś przy jednym stole może zebrać "Solidarność" ktoś taki jak Jan Paweł II.
Posłuchaj
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadząca: red. Ewa Wasążnik
Goście: Józef Mozolewski (szef podlaskiej "Solidarności") i Kazimierz Grajcarek (członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i założyciel związku zawodowego w Kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach)
Data emisji: 30.08.2020
Godzina: 10.33
REKLAMA
REKLAMA