81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa
81 lat temu bez wypowiedzenia wojny Polska została napadnięta przez Niemcy. Tym samym rozpoczął się największy i najbardziej krwawy konflikt w historii, II wojna światowa.
2020-09-01, 03:25
Polska była przygotowana do walki. Zmobilizowano i przeszkolono około miliona żołnierzy, którzy zostali rozlokowani na całej długości granicy. Pomimo to już pierwsze godziny pokazały jak wielką przewagę posiadają Niemcy. Polskie lotnictwo w większości zostało unicestwione w pierwszych dniach września. Niebo przejęły niemieckie samoloty a na lądzie królowały czołgi Panzer I i II. Wojsko Polskie w chaosie zaczęło się cofać.
Powiązany Artykuł
O 4.34 bomby spadły na Tczew…
Silny opór stawiały jednak pojedyncze punkty jak Hel czy Westerplatte, do historii przeszły obrona Wizny i Warszawy. Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że we wrześniu 1939 roku Polska nie była sama.
Posłuchaj
Nasze wojsko miało związać siły niemieckie, by od zachodu mogły uderzyć na III Rzeszę nasi sojusznicy. Francja i Anglia 3 września wypowiedziały Niemcom wojnę, jednak poza pojedynczymi incydentami nie zdecydowali się na walkę. Jan Józef Kasprzyk mówi, że to bardzo ważna lekcja. - Gdyby alianci wykonali swoje zobowiązanie, to inaczej wyglądałaby historia nie tylko Polski ale i świata - powiedział.
- Prowokacja gliwicka. Hitler potrzebował pretekstu do ataku na Polskę
- Bohaterska obrona Poczty Polskiej w Gdańsku
Niewypełnione zobowiązania sojuszników i pakt Stalina z Hitlerem
Historyk, dr Szymon Niedziela uważa, że w 1939 roku połączone siły Aliantów były w stanie pokonać niemiecką armię i powstrzymać nazizm. Brak działania Francji i Anglii doprowadził do tragedii wielu narodów. - Wehrmacht, Luftwaffe i Kriegsmarine w roku 1939 nie osiągnęły jeszcze najwyższego stadium swojego rozwoju. To miało miejsce w w 1941-43 roku, ale nie w 1939 - podkreśla historyk.
Choć Wojsko Polskie walczyło dzielnie, Niemcy górowali nad nami doktryną, sprzętem i metodami dowodzenia. Zdecydowano się obsadzić całą długość granicy i nie koncentrować naszych sił pancernych w jednym punkcie, gdzie mogłoby dojść do decydującej bitwy. Ten plan okazał się błędem. - Być może była to kwestia bitwy walnej, na którą nie chciał się zgodzić Marszałek Rydz-Śmigły. Myśmy przyjęliśmy Niemców na każdym metrze granicy ale przez to rozcieńczyliśmy nasze siły - powiedział historyk.
Powiązany Artykuł
Wieluń - to tu zaczęła się II wojna światowa
17 września 1939 roku Polskę ze wschodu zaatakował Związek Radziecki. Walcząc na dwóch frontach Wojsko Polskie skapitulowało 5 października. Kampania wrześniowa była pierwszym teatrem II wojny światowej, która pochłonęła około 60 milionów ofiar na całym świecie.
jp
REKLAMA
REKLAMA