Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu

- Dominuje kwestia Holokaustu. Ważnym wątkiem jest także uparcie stosowane słowo "naziści". Znika perspektywa zasadnicza, to, że wojnę rozpoczęło państwo niemieckie - tak o historiografii naszych zachodnich sąsiadów mówił w audycji "Gość PR24" prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.

2020-09-01, 13:08

Niemiecka historiografia dot. II wojny światowej. Prof. Kucharczyk: mamy do czynienia z wykrzywieniem obrazu
Rekonstrukcja bitwy pod Mławą z września 1939 r. . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Przy okazji obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polskim Radiu 24 rozmowa o tym, jak to dramatyczne wydarzenie jest przedstawiane przez niemieckich historyków.

Odzwierciedlenie medialnego trendu?

Powiązany Artykuł

1-wrzesnia-663.jpg
"A więc wojna!". Komunikat Polskiego Radia z 1 września 1939 roku

Prof. Grzegorz Kucharczyk zwrócił uwagę, że do niedawna w niemieckich badaniach historycznych odzwierciedlany był pewien trend medialny, mówiono o II wojnie światowej w kontekście przede wszystkim polityki ludobójczej prowadzonej przez nazistów, nie przez państwo niemieckie, wobec ludności żydowskiej.

Posłuchaj

Prof. Grzegorz Kucharczyk o tym, jak niemiecka historiografia podchodzi do tematu II wojny światowej ("Temat dnia/Gość PR24") 13:28
+
Dodaj do playlisty

- W ostatnich latach można odnotować badania i publikacje odnoszące się też do niemieckiej polityki ludobójczej w stosunku do Polaków. Jednak są to jedynie pewne oznaki, "jaskółki" i dopiero za jakiś czas zobaczymy, czy będzie z tego wiosna. Patrząc na całość niemieckiej historiografii, można powiedzieć, że dominuje w niej głównie kwestia Holokaustu - ocenił.

Powiązany Artykuł

warszawa ruiny 1945 1200 free.jpg
"Opinie prawników są rozbieżne". Prof. Madajczyk o reparacjach od Niemiec

Naziści zamiast Niemców

Rozmówca Ryszarda Gromadzkiego zwrócił uwagę, że ważnym wątkiem jest również "uparcie stosowane nazewnictwo naziści". - Znika perspektywa zasadnicza, to, że wojnę rozpoczęło państwo niemieckie, a politykę ludobójczą realizowały jego agendy - zaznaczył historyk.

REKLAMA

- W podręcznikach szkolnych, z których uczy się młodzież niemiecka, jest mowa o zbrodniach, ale nazistowskich, w odniesieniu do ludności żydowskiej. Inne kwestie pojawiają się marginalnie - zauważył prof. Kucharczyk.

Próba przeniesienia odpowiedzialności

Powiązany Artykuł

Wielun_zbombardowaneCentrum.jpg
Wieluń - to tu zaczęła się II wojna światowa

Dodał też, że w publikacjach niemieckich akcentuje się w ostatnich latach coraz częściej, że naziści nie byli sami i mieli swoich gorliwych współwykonawców na ziemiach okupowanych. - Podnosi się przy tym kwestię rzekomego współudziału polskiego społeczeństwa – powiedział historyk.

"Zredukowanie obrazu zbrodni"

Zasadniczą rzeczą w niemieckiej historiografii jest zdaniem prof. Grzegorza Kucharczyka zredukowanie wymiaru zbrodni niemieckich, o których poza tym mówi się jako o nazistowskich.

REKLAMA

- Mamy do czynienia z pewnym wykrzywieniem obrazu. Mówi się prawdę, ale nie całą - podsumował gość Polskiego Radia 24.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki 
Goście: prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk
Data emisji: 01.09.2020
Godzina emisji: 11.33

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej