Kościół traci w oczach Polaków? Nowy sondaż

Coraz większa część polskiego społeczeństwa, bo aż 45 procent, negatywnie ocenia działalność Kościoła. Pozytywne zdanie ma 42 procent ankietowanych - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Na przestrzeni pół roku odsetek negatywnych opinii wzrósł o 4 punkty procentowe.

2025-04-04, 21:18

Kościół traci w oczach Polaków? Nowy sondaż
Ksiądz (zdj. poglądowe). Foto: KFP/REPORTER

Kim są zwolennicy Kościoła?

Jeżeli chodzi o sympatie polityczne, z aprobatą o sprawach wiary wypowiadali się głównie sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ankietowani deklarujący swoje poglądy jako konserwatywne. Ponadto są to respondenci, których CBOS sklasyfikował jako:

  • osoby w wieku powyżej 55 lat,
  • mieszkańców wsi,
  • osoby z wykształceniem podstawowym bądź zasadniczym zawodowym,
  • emerytów i rencistów,
  • rolników,
  • osoby uzyskujące niskie dochody per capita poniżej 2999 zł.

Oponenci życia religijnego

Krytykami Kościoła są przede wszystkim osoby niezaangażowane w życie religijne. Najczęściej sympatyzują z Koalicją Obywatelską bądź z Lewicą. Ponadto, jeśli chodzi o osoby negatywnie wypowiadające się o Kościele, należy wyróżnić:

  • mieszkańców dużych miast,
  • osoby wykształcone,
  • przedstawicieli kadry kierowniczej i specjalistów,
  • osoby uzyskujące wysokie dochody per capita (od 4000 zł lub więcej).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadziło od 6 do 16 marca 2025 r. w ramach procedury mixed-mode na wylosowanej z rejestru PESEL reprezentatywnej imiennej próbie 1047 pełnoletnich mieszkańców Polski.

Księża obawiają się chodzić w sutannach

Z kolei z badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, przeprowadzonego jesienią 2024 r. ("Niebezpieczna misja? Agresja wobec duchownych, miejsc, obiektów kultu w Polsce") wynika, że w ubiegłym roku co drugi duchowny padł ofiarą agresji.

REKLAMA

Badanie przeprowadzono w formie ankiety, która trafiła do księży diecezjalnych. Jej wypełnienia podjęło się 966 duchownych. Kompletnych ankiet było 600. Podkreślano, że dane z raportu - choć nie do końca miarodajne - wskazują na pojawienie się zjawiska i jego narastanie. "Blisko 50 proc. badanych księży doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy; 41, 6 proc. zaś szyderstw, gróźb i wyzwisk; 33,6 proc. - agresji w sieci, a 3,9 proc. - fizycznej napaści" - wskazuje ISKK. Co piąty ksiądz przyznał, że doszło do ataku na kościół lub inne miejsce kultu. 15,4 proc. ankietowanych zwróciło uwagę, że doszło do zakłócenia mszy i nabożeństw. 10,8 proc. wskazało zniszczenia mienia należącego do parafii lub osoby duchownej, a 7,2 proc. - zniszczenia grobów.

Czytaj także:

Co więcej, ponad 80 proc. kapłanów nie zgłosiło tych incydentów. Na pytanie o przyczynę, 46,2 proc. kapłanów odpowiedziało, że "nie było to wystarczająco poważnie zdarzanie"; 22,6 proc. wskazało "niechęć do formalności"; 14,6 proc. stwierdziło, że "nie ma zaufania do władz". Z kolei "obawę przed zemstą" zadeklarowało 6,1 proc badanych duchownych.

Źródło: PAP/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej