"Płeć nie może decydować o przyjęciu na studia". Ordo Iuris o działaniach UW

"Władze Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedziały wdrożenie Planu Równości Płci – dokumentu, który pod pozorem promowania »równości i różnorodności« wprowadza założenia, mające w istocie charakter dyskryminujący i sprzeczny z polskim prawem, w tym z Konstytucją" - podaje na swojej stronie Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

2020-09-04, 12:13

"Płeć nie może decydować o przyjęciu na studia". Ordo Iuris o działaniach UW
Uniwersytet Warszawski . Foto: Pixabay

Dokument podpisany przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego wzbudza w internecie kontrowersje ze względu na kryteria w nim przyjęte oraz na ogólny charakter. Zdaniem Instytutu "po wprowadzeniu Planu, pierwszeństwo w rekrutacji mogą mieć nie kwalifikacje osoby ubiegającej się o stanowisko, a jej płeć".

Powiązany Artykuł

1200_Margot_EN.jpg
"Margot kłamie, to konfabulant". Wójcik krytycznie o aktywiście LGBT

Do tej sprawy na Twitterze odniósł się wiceprezes Ordo Iuris - Tymoteusz Zych, który zauważa, że "wynik rekrutacji ma zostać uzależniony od płci kandydata", podkreślając jednocześnie, że "płeć nie może decydować o zatrudnieniu na uczelni i przyjęciu na studia". 

Stanowcza reakcja

Instytut zapowiedział przekazanie analizy dokumentu do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, organizując przy tym internetową petycję do rektora UW z prośbą o odstąpienie od Planu. Jak informuje, "apel poparł szereg organizacji społecznych i akademickich".

Czytaj także:

"Fałszywy sojusznik", "ukryty homofob i transfob". Aktywista "Margot" o Trzaskowskim

Rzecznik Praw Dziecka: zmanipulowano moją wypowiedź, to kolejny atak na mnie

"Postanowienia naruszają artykuł Konstytucji"

Powiązany Artykuł

lichocka 1200.jpg
Billboardy z Joanną Lichocką. Poseł domaga się przeprosin od Fundacji Otwarty Dialog

Jak twierdzi Instytut: "przyjęte postanowienia naruszają art. 32 Konstytucji, który stanowi, że „nikt nie może być dyskryminowany” w życiu społecznym i politycznym z jakiejkolwiek przyczyny, oraz z art. 33 ustawy zasadniczej, stwierdzający, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa „do kształcenia, zatrudnienia i awansów”. Dodając, że zasada równości i zakaz dyskryminacji, są zawarte w Kodeksie Pracy.

Poparcie wielu organizacji 

Instytut zachęca do podpisania w internecie petycji do rektora UW o odstąpienie od Planu. Apel Ordo Iuris poparły organizacje społeczne – Polski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej, Stowarzyszenie KoLiber, Fundacja Ratio et Dignitas, Stowarzyszenie Fidei Defensor, Młodzi dla Polski, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Fundacja im. Bolesława Pobożnego. Poparcia udzieliły również organizacje akademickie – Akademicki Klub Tradycji Katolickiej – PAX, Studenckie Towarzystwo Patriotyczne, Akademicki Klub Myśli Społeczno-Politycznej Vade Mecum z Lublina, PK!A Silesia Superior, Koło Myśli Klasycznej UŚ, Koło Naukowe Ordo Iuris UŚ oraz Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA

ordoiuris.pl/Twitter/AS


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej