Zerowy VAT na bilety komunikacyjne. Resort finansów pracuje nad propozycją
Resort finansów chce, aby sektor transportu pasażerskiego mógł stosować 0-proc. podatek przy rozliczaniu swoich usług. W tym celu przygotowuje już odpowiedni wniosek o derogację do Komisji Europejskiej - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
2020-09-07, 09:56
Jak czytamy w "DGP", informację taką przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski w odpowiedzi na poselską interpelację. Wprowadzenie zerowego VAT miałoby - pisze gazeta - dwa konkretne cele. "Po pierwsze nowa preferencja wpasowałaby się w rządową strategię walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Chodzi o prace nad zwiększeniem dostępności komunikacji autobusowej i kolejowej dla osób żyjących na prowincji, w czym bardzo pomocna byłaby podatkowa ulga, która mogłaby przełożyć się na obniżki cen biletów. Po drugie zerowy VAT miałby pomóc całej branży, którą mocno dotknęły skutki epidemii koronawirusa" - tłumaczy "DGP".
Powiązany Artykuł
Podwyższenie limitu przychodów uprawniających do 9-proc. stawki CIT. Przyjęcie projektu jeszcze w tym roku
Na wprowadzenie w życie pomysłu potrzeba czasu
Dziennik zaznacza jednocześnie, że na jakiekolwiek obniżki – czy to stawki podatku, czy to cen biletów – musimy jednak długo poczekać. Zasadą jest bowiem - jak przypomina - że wszystkie przepisy o VAT są ujednolicone na poziomie unijnym. "Polska nie może więc samodzielnie i dowolnie wprowadzać stawek 0 proc. ani obniżać stawki VAT z 23 proc. do 8 proc. lub 5 proc. Zgodę na to każdorazowo muszą wyrazić Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej" - czytamy.
Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
PolskieRadio24.pl, DGP, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA