Eugenika w praktyce. W Dani powszechna aborcja dzieci z zespołem Downa
95 proc. dzieci z zespołem Downa jest zabijanych w Danii poprzez aborcje. W ubiegłym roku urodziło się ich tylko 18 - wynika z najnowszego raportu Centralnego Rejestru Cytogenetycznego (DCCR).
2020-09-08, 09:36
To najniższa liczba noworodków z zaburzeniami chromosomów w historii tego skandynawskiego kraju. Obrońcy życia na całym świecie biją na alarm i ostrzegają, że przerywanie ciąży wykorzystuje się powszechnie do celów eugenicznych, aby pozbywać się "niezdolnych", w tym szczególnie dzieci z trisomią 21.
Powiązany Artykuł
Aktywiści LGBT zebrali 400 tys. zł. Przeznaczą je na finansowanie organizacji aborcyjnych
Statystyki od 1970 r.
Statystyki duńskiego rejestru osób, które przeszły prenatalne lub powszednie testy chromosomalne, molekularne testy genetyczne lub badania biochemiczne, sięgają 1970 roku. 18 dzieci, które urodziły się ze zdiagnozowanym zespołem Downa w Danii w zeszłym roku, stanowią 0,029 proc. wszystkich urodzeń. Dla porównania amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacują, że około 1 na 700 (0,14 proc.) dzieci w USA rodzi się z zespołem Downa. Daje to liczbę ok. 6 tys. dzieci rocznie.
- Aborcja we Francji do dziewiątego miesiąca ciąży? Ks. Kobyliński: to bardzo daleko idąca zmiana
- Francja: nowe przepisy umożliwią lesbijkom adopcję dzieci i rozszerzą aborcję. Pretekstem COVID-19
- "Naprawdę szokująca". Irlandzki rząd przedstawił statystykę dotyczącą liczby aborcji
Stosunek do niepełnosprawności
Olav Bjørn Petersen, główny lekarz i profesor medycyny płodowej w specjalistycznym szpitalu akademickim Rigshospitalet w Kopenhadze, zauważa, że liczba noworodków z trisomią 21 zbliża się praktycznie do zera, a w kraju powinno się podjąć ważną debatę "na temat podejścia społeczeństwa do dzieci niepełnosprawnych".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Katolicki polityk nie może promować aborcji". Zdecydowany głos Papieskiej Akademii Życia
Diagnozowanie zespołu Downa
Dania, jako pierwszy kraj na świecie, w 2004 r. wdrożyła bezpłatne badania prenatalne pod kątem diagnozowania zespołu Downa dla wszystkich kobiet w ciąży. Od tego czasu liczba dzieci urodzonych z zespołem Downa systematycznie spadała. Obecnie ustabilizowała się ona na poziomie od 23 do 35 żywych urodzeń rocznie.
Według Duńskiej Krajowej Rady Zdrowia, 95 proc. kobiet w ciąży, u których płód ma zdiagnozowane nieprawidłowości chromosomalne, decyduje się na aborcję. Z kolei w Islandii, jak donosił w 2017 r. CBS News, prawie 100 proc. ciąż z wykrytym zaburzeniem chromosomów u nienarodzonego dziecka kończy się aborcją.
pg,KAI
REKLAMA