Polacy ocenili działania rządu w walce z epidemią. Zobacz wyniki najnowszego sondażu

57 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii, krytycznych jest 36 proc. badanych, natomiast 7 proc. nie ma zdania. Wynika to z najnowszego sondażu CBOS.

2020-09-14, 17:24

Polacy ocenili działania rządu w walce z epidemią. Zobacz wyniki najnowszego sondażu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Nikola Barbutov/shutterstock

W sierpniu, kiedy rejestrowano rekordowo wysoką liczbę przypadków zakażeń SARS-CoV-19 w Polsce, oceny skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii pogorszyły się. Większość Polaków nadal jednak pozytywnie ocenia działania podejmowane przez rząd w celu ograniczania epidemii. Obowiązujące obostrzenia uznawane są na ogół za adekwatne do sytuacji.

Powiązany Artykuł

shutterstock_respirator 1200.jpg
Szef GIS: w Polsce żaden lekarz nie miał dylematu, którego pacjenta podłączyć pod respirator

Z biegiem czasu coraz lepiej oceniane są działania rządu mające na celu pomoc polskim przedsiębiorstwom i pracownikom. Więcej osób uznaje je za wystarczające niż za niedostateczne.

Centrum Badania Opinii Społecznej od przełomu maja i czerwca monitoruje społeczne oceny polityki rządu wobec epidemii. Chodzi zarówno o postrzeganie skuteczności rządu w zwalczaniu epidemii, jak i oceny jego polityki gospodarczej. Badanie zrealizowane w ostatniej dekadzie sierpnia miało miejsce w okresie zwiększonej liczby rejestrowanych zakażeń, gdy padł dobowy rekord odnotowanych przypadków.

Powiązany Artykuł

Koronawirus EN-1200.jpg
MZ: ponad 61 tys. osób wyzdrowiało z COVID-19. Są też nowe zakażenia i zgony

CBOS zaznaczyło, że od początku lipca opinie o skuteczności rządu w walce z epidemią istotnie się pogorszyły. Są najgorsze, od kiedy CBOS bada tę kwestię, ale nadal większość Polaków dobrze ocenia działania rządu mające na celu zwalczanie epidemii. Krytycznych wobec polityki rządu w tym zakresie jest 36 proc. badanych (o 7 punktów więcej niż w lipcu).

REKLAMA

W większości grup demograficznych przeważają pozytywne oceny

CBOS zwróciło uwagę na to, że pozytywne oceny skuteczności działań rządu przeważają w większości uwzględnionych w analizach grup społeczno-demograficznych. Zadowoleniu z działań podejmowanych przez rząd w celu zwalczania epidemii sprzyjają: starszy wiek (55+), wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe, stosunkowo nieduże dochody per capita w gospodarstwie domowym oraz mieszkanie na wsi lub w małym mieście.

Nieco częściej negatywnie niż pozytywnie działania rządu oceniają ludzie młodzi (do 34. roku życia), osoby najlepiej wykształcone i sytuowane, kadra kierownicza, specjaliści oraz uczniowie i studenci.

Opinie w tej kwestii w dużym stopniu określa orientacja polityczna i światopoglądowa.

"

✅ W lipcu obawę przed zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 deklarował mniejszy odsetek badanych niż w poprzednich...

Opublikowany przez Centrum Badania Opinii Społecznej Piątek, 28 sierpnia 2020

Restrykcje adekwatne do sytuacji

Obecne wyniki są zbieżne z rezultatami wcześniejszych badań CBOS pokazujących, że Polacy częściej są zdania, że rząd za szybko niż za wolno łagodzi obostrzenia związane z epidemią.

REKLAMA

W zdecydowanej większości grup społeczno-demograficznych przeważa pogląd, że istniejące ograniczenia i restrykcje są odpowiednie do sytuacji, zaś niezadowoleni postrzegają je raczej jako zbyt małe niż nadmierne.

Ocena pomocy dla przedsiębiorców

Wraz z upływem czasu Polacy coraz lepiej oceniają działania rządu mające pomóc polskim przedsiębiorstwom. Pod koniec sierpnia ogółem 45 proc. badanych uznało wsparcie ze strony państwa za wystarczające. Jako niewystarczające określiło je 36 proc. ankietowanych.

Do najlepiej oceniających realizowane pakiety osłonowe należą właściciele firm. Przekonanie, że pomoc państwa dla przedsiębiorstw i pracowników jest niewystarczająca, przeważa wśród ludzi do 34. roku życia, mieszkańców dużych miast, osób najlepiej wykształconych i sytuowanych. Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma orientacja polityczna i światopoglądowa.

Czytaj także:

Badanie zrealizowano od 18 do 27 sierpnia 2020 roku na próbie liczącej 1149 osób.

REKLAMA

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej