Polska doceniona za dobrobyt i niskie nierówności dochodowe
Polski Instytut Ekonomiczny opublikował drugą edycję Indeksu Odpowiedzialnego Rozwoju. W zestawieniu Polska znalazła się na 32 pozycji. Nasz kraj ma najsilniejszą pozycję pod względem obecnego dobrobytu, na co wpływają stosunkowo niskie nierówności dochodowe.
2020-09-16, 12:27
W światowej czołówce pod tym względem są między innymi Stany Zjednoczone oraz Norwegia.
Posłuchaj
Co obrazuje Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju
Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju jest wskaźnikiem, który ma być alternatywą dla poziomu PKB. Według autorów raportu Indeks ma być miarą rozwoju państw, która mierzy ją o wiele dokładniej, uwzględniając czynniki nie ujęte przy mierzeniu PKB.
Jakub Sawulski – z Polskiego Instytutu Ekonomicznego argumentuje, że brak niektórych czynników, albo obecność innych fałszują prawdziwy poziom zamożności. PKB jest zawyżone między innymi przez obecność surowców naturalnych w danym kraju, czy też uznanie go, jako raj podatkowy.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Indeks Odpowiedzialnego Rozwoju
Autorzy raportu zwracają uwagę, że Polska osiągnęła lepszy rezultat, niż wynikałoby to z poziomu PKB. Polska wypadła lepszej, niż między innymi Chiny, Rosja, Grecja, czy Chorwacja. Te państwa mają lepszy od naszego kraju wskaźnik PKB.
Liderami Indeksu są kraje skandynawskie oraz Szwajcaria
Charakteryzuje jej relatywnie wysoki poziom średniego bogactwa, niskie nierówności dochodowe i wysokie inwestycje w przyszłość. Ponadto państwa te dbają o klimat, o czym świadczy między innymi niska emisja dwutlenku węgla. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Austria, Izrael, i Stany Zjednoczone.
Posłuchaj
REKLAMA
Wśród czynników, które wpływają na rozwój danego państwa wymieniono między innymi bezpieczeństwo mierzone liczbą zabójstw, długość życia, jakość powietrza, poziom konsumpcji, wydatki na edukację i nakłady na badania i rozwój.
Gorzej wypada Polska pod względem przyszłego dobrobytu
Natomiast pod względem kreacji przyszłego dobrobytu oraz czynników pozapłacowych Polska plasuje się pod koniec czwartej dziesiątki.
Zaważyły na tym między innymi relatywnie niskie wydatki w naszym państwie na badania i rozwój, które stanowią 1,03 PKP Polski, oraz słaba jakość powietrza mierzona poziomem stężenia pyłów PM – pod tym względem zajęliśmy 76 miejsce na świecie.
Za to wysoka ocena Polski pod względem bezpieczeństwa
Polska zajmuje natomiast najwyższą pozycję w zakresie bezpieczeństwa. W 2018 roku liczba umyślnych zabójstw w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wynosiła 0,77 na sto tysięcy mieszkańców.
REKLAMA
Zapewnia nam to 23 miejsce na świecie. Na początku lat 90 ubiegłego wieku ten wskaźnik był trzykrotnie wyższy. W tym zakresie wyprzedziły nas Czechy, ale nasz kraj ma lepszy wynik, niż Węgry i Słowacja.
Aleksander Pszoniak, jk
REKLAMA