Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji

Święto odbywa się corocznie w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę. W południe na warszawskim Muranowie, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę.

2020-09-17, 10:55

Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji

Powiązany Artykuł

PAP Białystok Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru 1200.jpg
Prezydent pamięta o Sybirakach. Andrzej Duda złożył projekt ustawy o finansowej pomocy

81 lat temu, 17 września 1939 r., doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski, często nazywany IV rozbiorem.

Czytaj także:

Posłuchaj

Światowy Dzień Sybiraka - wspomnienia - relacja Witolda Banacha (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

W południe na warszawskim Muranowie, przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę.

Powiązany Artykuł

ribbentrop mołotow 1200.jpg
Historyk: Stalin utorował Niemcom najkorzystniejsze możliwości wywołania II wojny światowej

***

W 2018 r. prezydent Andrzej Duda złożył do Sejmu projekt ustawy o finansowej pomocy Polakom przebywającym w latach 1939-1956 na zsyłce w ZSRR. Po to, aby tzw. Sybiracy mogli otrzymać zadośćuczynienie za krzywdy poniesione w wyniku deportacji.

REKLAMA

"Wniesiona do Sejmu inicjatywa prezydenta ma na celu zadośćuczynić polskim obywatelom, przebywającym w latach 1939-1956 na zesłaniu lub deportacji w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, za doznane krzywdy. Zadośćuczynienie to ma polegać na przyznaniu jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości proporcjonalnej do okresu przebywania na zesłaniu lub deportacji w ZSRR (200 zł za każdy pełny miesiąc okresu podlegania represjom w latach 1939-1956, jednak nie mniej niż 2400 zł)" - zakomunikowano wówczas na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

IAR/polskieradio24.pl/twitter.com
pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej