Krzyże Służby Niepodległości. Odznaczono 150 działaczy antykomunistycznych

2020-09-17, 19:50

Krzyże Służby Niepodległości. Odznaczono 150 działaczy antykomunistycznych
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Wojciecha Ziembińskiego. Foto: IPN/Twitter

Działaczom opozycji antykomunistycznej oraz organizacjom niepodległościowym wręczono dziś w Warszawie Krzyże Służby Niepodległości. Uroczystość odbyła się podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Formacji Niepodległościowej. Jej głównym organizatorem była Fundacja Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych.

Tadeusz Stański, prezes fundacji, mówił Polskiemu Radiu, że uhonorowano 150 zasłużonych osób z różnych środowisk. - Współpracujemy z 28 organizacjami patriotycznymi, których członkowie walczyli o niepodległość w czasach komuny. Dziś mogłem uhonorować między innymi swoich kolegów, z którymi w Siedlcach w 1976 roku wydawaliśmy pierwsze podziemne pismo. To było swoiste zamknięcie klamrą tych wszystkich lat - zaznaczył.

Elżbieta Królikowska-Avis, odznaczona dziś działaczka niepodległościowa organizacji antykomunistycznej "RUCH", powiedziała, że jest z pokolenia, które walczyło o wolność bez sięgania po broń. - Były oczywiście morderstwa Stanisława Pyjasa czy księży katolickich, ale jako generacja walczyliśmy o niepodległość bez rozlewu krwi - dodała.

Powiązany Artykuł

shutterstock_armia czerwona 1200.jpg
"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

Zaangażowanie od dziecka

Jeden z odznaczonych działaczy niepodległościowych, Waldemar Pernach, współpracownik KOR oraz współorganizator Solidarności w sektorze energetyki, wspomniał, że w ruch antykomunistyczny angażował się już od dziecka. - Nie lubiłem komunistów za dyktaturę nad człowiekiem. My ryzykowaliśmy, jednak nie możemy porównywać się z tymi, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim czy w 1920 roku z bolszewikami - zaznaczył.

Posłuchaj

Odznaczenia dla działaczy niepodległościowych (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Wcześniej przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odsłonięta została tablica upamiętniająca śp. Wojciecha Ziembińskiego - wieloletniego działacza antykomunistycznego, współzałożyciela KOR, członka ROPCiO, inicjatora budowy monumentu.

Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej zorganizowali Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Fundacją Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych oraz Instytutem Pamięci Narodowej.

kb

Polecane

Wróć do strony głównej