"Polacy w świecie". Polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe
W Wilnie po raz pierwszy w najnowszej historii Polski i Litwy odbyły się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe. Wziął w nich udział premier Mateusz Morawiecki, a towarzyszyli mu wicepremierzy i ministrowie. Po przewodnictwem premierów Polski i Litwy dyskutowano między innymi o sytuacji na Białorusi oraz o mniejszościach narodowych.
2020-09-19, 07:39
Premier Mateusz Morawiecki zakończył wizytę w Wilnie, gdzie wraz z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem przewodniczył polsko-litewskim konsultacjom międzyrządowym. Szef polskiego rządu rano złożył wieńce na cmentarzu na Rossie i spotkał się z prezydentem, Litwy Gitanasem Nausedą.
Posłuchaj
Dwustronne konsultacje były historycznym wydarzeniem, bo jak mówił litewski premier, ostatnie takie posiedzenie władz Polski i Litwy miało miejsce 230 lat temu. Zgodnie z zapowiedziami, sporo uwagi poświęcono Białorusi. Podpisana została deklaracja o partnerstwie strategicznym i w sprawie Białorusi. Premier Morawiecki oznajmił, że fundusz dla tego kraju powinien być znaczący. - To znaczy taki, który w obecnej sytuacji gospodarki białoruskiej pozwoli ustabilizować oczekiwania inwestorów, perspektywy zaciągania nowych zobowiązań przez Białoruś, a więc co najmniej w wysokości jednego miliarda euro na tym etapie - powiedział premier.
Powiązany Artykuł
"Wspólne stanowisko ws. Białorusi, współpraca gospodarcza". Premier o tematach wizyty na Litwie
Litwa popiera Polskę
Plany pomocy gospodarczej dla Białorusi szef polskiego rządu ma zamiar przedstawić za tydzień na Radzie Europejskiej. Jak zaznaczył, spotkały się one z bardzo przyjaznym odbiorem władz Litwy. Mateusz Morawiecki podziękował Litwinom za dołączenie do Projektu Trójmorza, który, jak podkreślił, ma wymiar strategiczny. Premier zadeklarował, że Polska poprze Litwę w kwestii pakietu mobilności. Z kolei premier Litwy Saulius Skvernelis oznajmił, że popiera Polskę w jej sporze z Komisją Europejską, dotyczącym reformy wymiaru sprawiedliwości. Zapewnił, że jego kraj nie poprze ewentualnych sankcji wobec Polski.
W obecności szefów obu rządów podpisano też harmonogram wdrażania deklaracji w sprawie oświaty polskiej mniejszości narodowej w Republice Litewskiej i litewskiej mniejszości narodowej w Rzeczypospolitej Polskiej, a także list intencyjny pomiędzy Kolejami Litewskimi i PKP Intercity, przewidujący realizację projektu w zakresie zapewnienia połączenia kolejowego między Wilnem a Warszawą. Na koniec premier wziął udział w udział w uroczystości z okazji pierwszej rocznicy działalności kanału TVP Wilno.
REKLAMA
Czytaj także:
- "Zadeklarowałem gotowość niesienia pomocy". Premier zapowiada wsparcie dla Polaków na Białorusi
- "Szczera i obustronna". Premier o współpracy polsko-litewskiej
- Mateusz Morawiecki na Litwie. Spotkania z prezydentem i premierem
Podpisany został też podpisany list intencyjny w sprawie rozbudowy wileńskiego Domu Kultury Polskiej. Podczas konsultacji premierowi Morawieckiemu towarzyszyli wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin i Jadwiga Emilewicz, a także szefowie resortów: edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych i zdrowia.
W audycji również pozostałe tematy:
- W Moskwie oddano hołd Polakom - ofiarom sowieckiej agresji z 17 września 1939 roku. w tym tygodniu minęła 81. rocznica napaści Armii Czerwonej na Polskę.
- O polskiej pomocy dla uchodźców na wyspie Lesbos po tragicznym pożarze.Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przekaże 156 składanych domów - pomoc sfinansowała kancelaria polskiego premiera.
- Narodowe Czytanie w Chicago - W polonijnej szkole Jana Karskiego odbyło się czytanie ‘’Balladyny’’.
- Do Muzeum Historii Fotografii "Jadernówka" w Mielcu na Podkarpaciu trafiły eksponaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej - rozmowa z kierownikiem Muzeum Januszem Haliszem.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Polacy w świecie"
REKLAMA
Prowadząca: red. Maria Furdyna
Data emisji: 19.09.2020
Godzina: 07.06
PAP/IAR/pkr
REKLAMA
REKLAMA