"Niosą depozyt dziedzictwa przyrodniczego". Michał Woś podziękował leśnikom
- Polscy leśnicy niosą ogromny depozyt dziedzictwa przyrodniczego, służą całej ojczyźnie - mówił na Jasnej Górze minister środowiska Michał Woś, który wziął udział w 24. Pielgrzymce Leśników i Pracowników Ochrony Środowiska.
2020-09-19, 19:55
Powiązany Artykuł
Lasy Państwowe wydały prawie 1 mld złotych na walkę z suszą
W poprzednich latach w dorocznej modlitwie udział brało zawsze kilka tysięcy osób. W tym roku ze względu na pandemię, liczba uczestników pielgrzymki została ograniczona jedynie do zaproszonych gości. Poza ministrem środowiska, byli wśród nich m.in. dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz doradca prezydenta Andrzeja Dudy Paweł Sałek.
- W cztery oczy z... leśnikiem. Jak zostać "panem lasu"?
- Biebrzański Park Narodowy odżywa po pożarze. "Przyroda regeneruje się"
Jak mówił, cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry, minister Woś, doroczna pielgrzymka - obok charakteru duchowego - przypomina też o roli leśników w gospodarce. - Polscy leśnicy to ci, którzy niosą ogromny depozyt polskiego dziedzictwa przyrodniczego w swoich rękach, od pokoleń go przekazują i doskonale rozumieją, że ta służba, to nie tylko służba instytucji, ale i ojczyźnie, w ramach dobra wspólnego - powiedział.
Zarówno Michał Woś, jak i dyrektor Lasów Państwowych zaznaczyli, że epidemia koronawirusa w znaczący sposób odbiła się na pracy leśników.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Aby las był lepszej jakości. ARiMR wspiera właścicieli prywatnych lasów
"Jest gorzej, ale sytuacja jest stabilna"
- Mamy problemy jeśli chodzi o wykonawstwo naszych prac, sprzedaż drewna i związane z tym problemy z brakiem przychodów, a pamiętajmy, że Lasy Państwowe są państwową jednostką organizacyjną, która zgodnie z ustawą o lasach, musi się sama finansować. W tej chwili mamy znaczną utratę przychodów w stosunku do roku poprzedniego i wprowadzamy oszczędności na każdym poziomie zarządzania, zmniejszamy nasze wydatki inwestycyjne i kosztowe, dzięki temu zachowujemy naszą płynność finansową - powiedział Konieczny.
Posłuchaj
Dyrektor wyraził nadzieję, że sytuacja wkrótce się poprawi, a przynajmniej nie pogorszy się. - Jest gorzej, ale sytuacja jest stabilna i nie grozi nam na tę chwilę utrata płynności finansowej - zaznaczył. Konieczny dodał też, że pomimo trudności lasy są bezpieczne i otwarte dla wszystkich.
- Dziękujemy za to, że jesteśmy, dziękujemy za to gdzie jesteśmy, dziękujemy za to, że powierzchnia lasów w Polsce każdego roku się zwiększa, od II wojny światowej. Dziękujemy również za to, że w tym roku, do tej pory mieliśmy tylko 6 tys. pożarów, a w tamtym roku było 9 tys. pożarów, które są bardzo niebezpieczne i bardzo szybko trawią nasze lasy, kiedy następuję brak opadów - mówił Konieczny.
Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
Centralnym punktem pielgrzymki była popołudniowa msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - krajowy duszpasterz leśników. Homilię wygłosił bp Roman Pindel z diecezji bielsko-żywieckiej. Jak powiedział bp Lityński, jednym z głównych tematów spotkanie było wyrażenie wdzięczności za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.
REKLAMA
Leśnicy nie byli jedyną grupą pielgrzymów, którzy w sobotę modlili się na Jasnej Górze. W częstochowskim sanktuarium odbywała się tego dnia także m.in. Pielgrzymka Archidiecezji Wrocławskiej, 38. Pielgrzyma Ludzi Morza i 3. Ogólnopolska Pielgrzymka Seniorów. W sanktuarium modlili się też pracownicy i sympatycy tygodnika "Niedziela" oraz członkowie Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.
pb
REKLAMA