"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal filmowy już za kilka dni

Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy i promocje książek związanych z polską historią. To najważniejsze wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

2020-09-21, 16:49

"Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal filmowy już za kilka dni

Dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski poinformował podczas konferencji prasowej, że z powodu zagrożenia epidemiologicznego większość wydarzeń festiwalowych będzie można śledzić w internecie.

Na stronie internetowej festiwalu www.festiwalnnw.pl codziennie transmitowane będą spotkania z twórcami filmów, debaty, czy panele dyskusyjne.


Podczas festiwalu pokazanych zostanie ponad 100 filmów. W konkursie polskich filmów dokumentalnych 23 tytuły powalczą o nagrodę "Złoty Opornik". W tym roku po raz pierwszy zorganizowany jest konkurs międzynarodowych filmów dokumentalnych, w którym startują 24 produkcje.

REKLAMA

Posłuchaj

Arkadiusz Gołębiewski o festiwalu (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Przewodnicząca tego konkursu Anna Ferens podkreśliła, że jest to niezwykle istotny element programu festiwalu. Reżyserka tłumaczyła, że "konkurs pozwoli poznać historię innych państw i bohaterów dróg do wolności między innymi z Czech, Węgier, Ukrainy czy Estonii".

REKLAMA

Posłuchaj

Anna Ferens o festiwalu (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się międzynarodowy konkurs filmów fabularnych, o nagrodę będzie rywalizowało 13 tytułów. Dyrektor Gołębiewski tłumaczył, że "wobec tego, że świadków historii jest już coraz mniej należy szukać innych sposób opowiadania historii, niż tylko przedstawianie losów konkretnego bohatera". Właśnie takim sposobem jest film fabularny inspirowany losami poszczególnych ludzi czy pewnymi wydarzeniami z przeszłości.

Czytaj także:

Podczas festiwalu odbędzie się także konkurs wideoklipów oraz dokumentów radiowych. Od czwartku do niedzieli zaplanowano także kilkanaście debat i paneli dyskusyjnych dotyczących m.in.: współpracy polsko-węgierskiej w XX wieku, losów Polaków w czasie II wojny światowej, czy powstania NSZZ "Solidarność".

REKLAMA

Podczas festiwalu weterani walk o niepodległość, działacze opozycji antykomunistycznej i filmowcy, którzy szczególnie angażowali się w ukazywanie polskich bohaterów otrzymają specjalne wyróżnienia "Sygnety Niepodległości" i "Drzwi do Wolności".

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej