Festiwal NNW. Radiowcy zaprezentowali dokumenty poświęcone polskiej historii

Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", zaprezentowano dokumenty radiowe poświęcone polskiej historii. Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów, reportaży radiowych, książek o tematyce historycznej rozpoczął się w Gdyni. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

2020-09-24, 18:25

Festiwal NNW. Radiowcy zaprezentowali dokumenty poświęcone polskiej historii

Wśród kilkunastu zaprezentowanych słuchowisk był reportaż Dominika Gila pod tytułem "Tablica". To historia żołnierza Armii Krajowej działającego na Ziemi Hrubieszowskiej, zamordowanego w Dubience Bronisława Wilgosa "Wilka", którego komunistyczne władze uznały za męczennika komunizmu i upamiętniły go na specjalnej tablicy.

"Dwustu jeńców do ucieczki"

Powiązany Artykuł

Festiwal NNW konferencja pap 1200.jpg
Festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Zaprezentowano wyjątkowe reportaże radiowe

Dominik Gil przypomniał, że historia "Wilka" została przywrócona, gdy Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął proces dekomunizacji tablicy. - Ustami świadków historii odkryłem prawdę o jego tragicznych losach oraz manipulacji komunistycznej propagandy. Okazało się, że w pamięci nielicznych trwał nadal jako patriota, który oddał życie za Polskę - wyjaśnił. Dzięki pracy reportażysty Bronisław Wilgos odzyskał honor.

Posłuchaj

Radiowcy prezentują na Festiwalu NNW dokumenty poświęcone polskiej historii cz. 1 (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Radiowcy prezentują na Festiwalu NNW dokumenty poświęcone polskiej historii cz. 2 (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

Posłuchaj

Radiowcy prezentują na Festiwalu NNW dokumenty poświęcone polskiej historii cz. 3 (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Z kolei Kamil Hypki przedstawił reportaż "Sześciu z Żagania", czyli opowieść o polskich lotnikach, którzy w marcu 1944 roku wzięli udział w ucieczce z niemieckiego stalagu LUFT III w dzisiejszym Żaganiu. - Do tej ucieczki wytypowanych było dwustu jeńców. W tym gronie było sześciu polskich lotników. Wszyscy polscy uciekinierzy zostali złapani, a później rozstrzelani - przypomniał.

Czytaj także:

Prezentacje słuchowisk zakończył reportaż Karola Darmorosa pod tytułem "Strzelecka 8 - śmierć naszym wybawieniem". Powstał on w tym roku, kiedy to IPN, po wielu latach batalii o kamienicę pod tym adresem, otworzył centrum edukacyjne w dawnej katowni.

- Przechodzimy przez ciasne cele, w których na kilku metrach kwadratowych tłoczono po kilkanaście osób. Dzięki zachowanym ponad stu inskrypcjom ci, którzy walczyli o wolność i niepodległość, dali swoje świadectwo. Najbardziej przerażający napis - "Śmierć naszym wybawieniem" - powiedział Karol Darmoros.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Niepokorni_Niezłomni_Wyklęci_EN.jpg
Projekcje filmów, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne. Rusza festiwal "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Pokazy filmowe

Dziś odbyły się też pokazy filmów w ramach Konkursu Międzynarodowych Filmów Dokumentalnych. Pokazany został między innymi polsko-amerykański film "1944 Powstania w Europie" w reżyserii Eugeniusza Starky czy "Dachau. Wyzwolenie" w reżyserii Kamila Kulczyckiego.

Wieczorem w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmów Fabularnych będzie można obejrzeć węgierski dramat "Szatański pomiot" w reżyserii Dezosa Zsigmonda - ukazujący tragedię kobiety zgwałconej przez wkraczających na Węgry w 1944 roku żołnierzy Armii Czerwonej.

Program można znaleźć na stronie www.festiwalnnw.pl, tam też są transmitowane najważniejsze wydarzenia festiwalu.

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej