"Nieprofesjonalny manifest ideologiczno-polityczny". Dera o liście ambasadorów ws. LGBT

- Nie można nikogo wykluczać, w polskim systemie prawnym wszyscy są równi wobec prawa, nie można dyskryminować ludzi z różnych względów i tutaj nie widzę problemu - polskie prawo pod tym względem jest bardzo precyzyjne - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera.

2020-09-28, 23:35

"Nieprofesjonalny manifest ideologiczno-polityczny". Dera o liście ambasadorów ws. LGBT
Andrzej Dera. Foto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

W niedzielę ambasadorzy kilkudziesięciu krajów w Polsce wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce. Poinformowała o nim w niedzielę na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher.

Powiązany Artykuł

Rydliński663.jpg
"Podpis ambasador USA jest najcięższy". Dr Rydliński o liście ambasadorów ws. LGBT

"Nieprofesjonalny manifest"

- Wydaje mi się, że jest to taki manifest ideologiczno-polityczny podpisany przez ambasadorów. Moim zdaniem bardzo nieprofesjonalny - powiedział prezydencki minister w TVN24.

Według niego ambasadorowie zachowali się tak, jakby wykazywali "w swoim liście nie wiadomo do kogo skierowanym", iż nie znają stanu prawnego danego państwa - powiedział. - Wmawia się coś, co nie jest faktem - powiedział Andrzej Dera dodając, że nie spotkał się z dyskryminacją osób, które same określają się, jako to środowisko.

Zdaniem polityka, w tej chwili trwa ofensywa ideologii gender, którą stosują środowiska LGBT. - Mówimy o ideologii LGBT, ale tak na prawdę chodzi o ideologię gender, którą te środowiska przejęły i stosują jako swoją - powiedział. Zaznaczył, że są nawet katedry gender na uniwersytetach. - Jest to ideologia, która zmienia istniejący stan społeczny, który mamy, chce zmienić pojęcie rodziny, to co to jest, jak nie ideologia?"- pytał.

"W polskim systemie prawnym wszyscy są równi wobec prawa"

Na pytanie, czy dwóch mężczyzn nie może stworzyć rodziny, Dera odpowiedział: "Ale jak mogą urodzić cokolwiek, mężczyzna z mężczyzną to jest związek, a nie rodzina". Dodał, że uczono go, że gdy mężczyzna z kobietą biorą ślub, to zawierają związek małżeński, a dopiero, gdy rodzi się im dziecko, to stają się rodziną, a do tej pory jest to małżeństwo.

- Nie można nikogo wykluczać, w polskim systemie prawnym wszyscy są równi wobec prawa, nie można dyskryminować ludzi z różnych względów i tutaj nie widzę problemu - polskie prawo pod tym względem jest bardzo precyzyjne - powiedział.

Natomiast - dodał - "można się bronić przed wpływem ideologii, która chce zmienić to, co mamy w Polsce". - Mamy prawo się bronić. Jeśli środowisko nie chce tej ideologii, żeby ona przychodziła do przedszkoli czy szkół, to ma prawo się przed tym bronić - powiedział prezydencki minister.

Według niego nie powinno być publicznego uzewnętrzniania, afirmacji, prywatnych, intymnych spraw, do jakich należą sprawy seksualne. - Przede wszystkim te środowiska robią te marsze. (...) obraża się tam katolików, moją wiarę (...). Jakoś wtedy ci ambasadorzy nie piszą, że obrażają uczucia innych, że naruszają prawo i naruszają konstytucję, tylko broni się tych, którzy są agresorami i narażają uczucia innych osób - wskazał Andrzej Dera.

Czytaj także:

List ambasadorów

W liście otwartym ambasadorzy podkreślili m.in., że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka" a "szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans".

Jak wskazali, aby to umożliwić, "a w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści", konieczna jest wspólna praca na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zdaniem ambasadorów, dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo, administracja publiczna oraz uzyskiwanie oficjalnych dokumentów.

Powiązany Artykuł

Miłosz Lodowski 663.jpg
"Łamanie podstawowej zasady dyplomacji". Miłosz Lodowski o liście ambasadorów ws. LGBT

Sygnatariusze listu wyrazili "uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową". "Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - oświadczyli w liście ambasadorowie.

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej