"Podpis ambasador USA jest najcięższy". Dr Rydliński o liście ambasadorów ws. LGBT
- Jeżeli takie deklaracje składają nasi bliscy sojusznicy, to mamy temat do refleksji. Politycznym błędem byłoby zlekceważenie listu. Jest to pewien sygnał - mówił dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW, komentując list otwarty wspierający osoby LGBT. Podpisało się pod nim 50 ambasadorów w Polsce.
2020-09-28, 21:20
Poszanowanie dla wrodzonej godności ludzkiej zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im dostępu do równych praw - czytamy w liście otwartym podpisanym przez 50 ambasadorów i przedstawicieli organizacji międzynarodowych działających w Polsce.
Powiązany Artykuł
"Kompletne oderwanie od realiów". Prof. Kucharczyk o liście ambasadorów
List koordynowany przez ambasadę Belgii został opublikowany między innymi na stronie amerykańskiej placówki dyplomatycznej w naszym kraju. Treść dokumentu udostępniła na Twitterze widniejąca wśród sygnatariuszy Georgette Mosbacher. "Prawa człowieka nie są ideologią - są uniwersalne" - oznajmiła ambasador USA w Polsce we wpisie.
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 tego typu listy należy traktować poważnie. - Szczególnie że podpisali się też pod nim przedstawiciele państw bałtyckich, Czech, Słowacji i Chorwacji. Jeżeli takie deklaracje składają nasi bliscy sojusznicy, to mamy temat do refleksji. Politycznym błędem byłoby, gdyby minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i premier Mateusz Morawiecki zlekceważyli ten list. Jest to pewien sygnał, a podpis ambasador USA jest najcięższy - podkreślił dr Bartosz Rydliński.
REKLAMA
Zwrócił w tym kontekście uwagę, że prezydent Donald Trump został niedawno nazwany jednym z najbardziej pro-LGBT prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych. - Mamy punkt do zastanowienia. W relacjach z USA i państwami NATO na kampanii w kontrze do LGBT daleko się nie zajedzie. Czy jest to gra warta świeczki, mając na uwadze nasze bezpieczeństwo i sojusze militarne - zastanawiał się dr Rydliński.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że tolerancja jest w polskim DNA i nikt nie musi nas jej uczyć. - To nie zakończy dyskusji. Należy rozmawiać i tłumaczyć - podsumował politolog.
Pod listem podpisali się też ambasadorzy m.in. Australii, Niemiec, Francji, Grecji, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Kanady, Niemiec, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, Ukrainy, Wielkiej Brytanii czy Włoch.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW)
Data emisji: 28.09.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 20.06
PR24
REKLAMA