"W Polsce wszyscy obywatele są równi wobec prawa". Rzecznik rządu o liście ambasadorów
- Ze spokojem przyjmujemy list ambasadorów, którzy wyrazili poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających w Polsce m.in. osoby LGBTI - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że "wszyscy obywatele są równi wobec prawa i tak pozostanie".
2020-09-29, 09:54
W niedzielę akredytowani w Warszawie ambasadorzy kilkudziesięciu krajów wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w naszym kraju.
Powiązany Artykuł
"Tolerancja należy do polskiego DNA". Premier o liście ambasadorów
- To nie chodzi tylko o ten list, ale generalnie o całą masę nieprawdziwych, kłamliwych informacji na temat rzekomych stref wolnych od LGBT w Polsce, których w ogóle nie ma. I my takie działania informacyjne za granicą też prowadzimy" - powiedział Piotr Müller w Programie 3 Polskiego Radia.
Rzecznik rządu przypomniał, że "podobny list, w roku bodajże 2012, czy 2013, już był kierowany przez ambasadorów". - Wtedy rządziła Platforma Obywatelska, wtedy to było rzekomo traktowane jako taka po prostu działalność informacyjna, dzisiaj jako wielki atak - podkreślił Piotr Müller.
W związku z tym, jak dodał, "my ten list przyjmujemy spokojnie, w Polsce wszyscy obywatele są równi wobec prawa i tak pozostanie".
"Współpraca na rzecz niedyskryminacji"
W liście otwartym ambasadorzy podkreślili m.in. że uznają "przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", a "szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans".
Jak wskazali, aby to umożliwić, "w szczególności, aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści", konieczna jest wspólna praca na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji. Zdaniem ambasadorów, dotyczy to szczególnie sfer takich jak edukacja, zdrowie, kwestie społeczne, obywatelstwo czy administracja publiczna.
- "Ideologiczno-polityczny event". Szef KPRM o liście ambasadorów
- "Polskie prawo w równym stopniu chroni wszystkich ludzi". Wiceszef MSZ odpowiada na list ambasadorów
Sygnatariusze listu wyrazili "uznanie dla ciężkiej pracy społeczności LGBTI i innych społeczności w Polsce i na całym świecie, jak również dla pracy wszystkich ludzi, których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTI oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami, a także zapobieganie dyskryminacji, w szczególności tej motywowanej orientacją seksualną czy tożsamością płciową".
"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - oświadczyli w liście ambasadorowie.
REKLAMA
itom
REKLAMA