Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Szwecji. Tematem Białoruś i relacje UE z Rosją
O sytuacji na Białorusi oraz polityce wschodniej Unii Europejskiej premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Loefvenem. Premierzy podkreślili konieczność zachowania solidarnego i spójnego stanowiska UE ws. Białorusi - poinformowało w poniedziałek CIR.
2020-10-05, 16:35
Premierzy Polski i Szwecji - podało Centrum Informacyjne Rządu - omówili najważniejsze kwestie dotyczące aktualnej sytuacji na Białorusi, a szef polskiego rządu wyraził zadowolenie z decyzji podjętych podczas ostatniego posiedzenia Rady Europejskiej w sprawie naszego wschodniego sąsiada.
"Podczas rozmowy premierzy podkreślili konieczność zachowania solidarnego i spójnego stanowiska Unii Europejskiej w tej kwestii. Polska chce silnego i widocznego zaangażowania UE dotyczącego wsparcia budowy społeczeństwa obywatelskiego, systemu demokratycznego oraz wolnorynkowej gospodarki na Białorusi" - poinformowano w komunikacie CIR.
Powiązany Artykuł
![flagi ue stock 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/8241ee7c-2b9c-4a6b-9ce0-fefe06858c9c.jpg)
"Polska misja reintegracyjna". Prof. Artur Kozłowski o inicjatywie pomocy UE dla Białorusi
W kontekście sytuacji na Białorusi premierzy Polski i Szwecji wskazali również na możliwość mediacji prowadzonej przez organizacje międzynarodowe, w tym w szczególności przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). "W tym zakresie istotną rolę może odegrać przyszła polsko-szwedzka współpraca polityczna, jako kolejnych przewodniczących tej organizacji" - napisano. Szwecja będzie przewodniczyć OBWE w 2021 r., natomiast Polska w 2022 r.
REKLAMA
Rosyjski wątek
Premierzy poruszyli także temat relacji UE z Rosją. Mateusz Morawiecki przedstawił polskie stanowisko "w odniesieniu do projektu Nord Stream 2 oraz odniósł się do próby otrucia Aleksieja Nawalnego" i "wskazał również na potrzebę wypracowania wspólnej unijnej strategii działania, jeśli chodzi o stosunki z Rosją".
"UE powinna reagować na przypadki naruszania praw obywatelskich i praw człowieka przez rosyjskie władze, jak również na systematyczne ograniczanie instytucji społeczeństwa obywatelskiego. Kluczowym elementem unijnego podejścia powinny być także kwestie bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa regionalnego, energetycznego oraz cyfrowego. Unia Europejska musi w tej kwestii działać solidarnie oraz skutecznie reagować na pojawiające się zagrożenia" - podał CIR.
Według komunikatu, do wspólnych obszarów zainteresowania Polski i Szwecji można zaliczyć bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego oraz rozwój Partnerstwa Wschodniego. "Łączy nas również wspólnota interesów i zbliżone podejście do polityki UE wobec Rosji, budowy jednolitego unijnego rynku, polityki rozszerzenia UE oraz współpracy wielostronnej nad Bałtykiem, m.in. w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego i Strategii UE dla regionu Morza Bałtyckiego" - podkreślono.
- M. Bonikowska: Unia Europejska często nie mówi jednym głosem
- "Chcemy, aby Białorusini wiedzieli, że Europa stoi po ich stronie". Wiceszef MSZ w brytyjskim dzienniku
Współpraca bałtycka
Dodano, że polsko-szwedzką inicjatywą są także spotkania szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej, państw nordyckich oraz krajów bałtyckich, które odbywają się od 2013 r.
CIR przypomniał też, że w 2020 r. przypada 10. rocznica powstania polsko-szwedzkiej inicjatywy – Partnerstwa Wschodniego. Jest to program rozszerzonej współpracy UE z państwami Europy Wschodniej.
Powiązany Artykuł
![minsk 1200 twitter.jpg](http://static.prsa.pl/images/160623fb-48f5-432c-bb94-12f43cd21dc3.jpg)
Protesty i zatrzymania w Mińsku. Milicja użyła armatek wodnych
"Obecnie trwają prace dotyczące przygotowania i przyjęcia ambitnego programu działań w ramach Partnerstwa Wschodniego na kolejne lata. Główną osią programu po 2020 r. ma być wzmacnianie odporności gospodarek i instytucji, praworządność i bezpieczeństwo, kwestie środowiska i zmian klimatu, transformacja cyfrowa oraz inwestycje społeczne" - podał CIR.
jp
REKLAMA