Dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Bałtycka energetyka wiatrowa da impuls całej gospodarce
O znaczeniu energetyki wiatrowej na Bałtyku, na którą stawia Polska, mówiono podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie. Jak podkreślano, to nie tylko inwestycja energetyczna, ale i ogólnogospodarcza, generująca dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy w naszym kraju.
2020-10-06, 13:12
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas powiedział podczas 6. Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie, że morska energetyka wiatrowa będzie wielkim impulsem gospodarczym dla Polski.
Powiązany Artykuł
"Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej" podpisana. Ambitne plany Polski
Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych jest na finale prac legislacyjnych. Zakłada się, że dokument przed końcem roku wejdzie w życie.
Posłuchaj
- W większym znaczeniu to jest projekt gospodarczy, który uruchomi nową polską specjalność – podkreślił Zbigniew Gryglas.
Bałtyk doskonałym miejscem dla energetyki wiatrowej
Również wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu do spraw OZE Ireneusz Zyska zaznaczył, że Bałtyk jest doskonałym miejscem do realizacji tych projektów.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Dodał, że to wielka szansa dla polskiej gospodarki.
Energetyka wiatrowa wygeneruje dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy
- Jak szacują eksperci, do 2040 roku w tym obszarze powstanie głównie na Pomorzu Środkowym, ale też w Centrum 70-77 tysięcy nowych miejsc pracy - mówił wiceminister.
Powiązany Artykuł
Projekt ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej przyjęty przez KSRM
- To nowy przemysł związany z wytwarzaniem urządzeń, usług instalacyjnych, geologicznych serwisowych - dodał. Podkreślił, że to ogromny przemysł, który zasili polskie PKB.
REKLAMA
Posłuchaj
Polska stawia na energetykę wiatrową nad Bałtykiem
W ubiegłym tygodniu w Szczecinie podpisano „Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej”.
Dokument zakłada między innymi przyspieszenie rozwoju mocy wiatrowych na Bałtyku, skoordynowanie i zoptymalizowanie działań prowadzących do wykorzystania w pełni energetycznego i gospodarczego potencjału morza, a także inauguruje współpracę krajów regionu Morza Bałtyckiego w tym zakresie.
Deklarację oprócz Polski podpisały: Komisja Europejska, Łotwa, Litwa, Estonia, Dania, Niemcy, Szwecja i Finlandia.
REKLAMA
IAR, PAP, jk
REKLAMA