Niemcy: prawicowy ekstremizm w policji dotyczy często więcej niż jednej osoby naraz
Niemal jedna trzecia dochodzeń w sprawie podejrzeń o prawicowy ekstremizm w organach porządku publicznego niemieckich krajów związkowych dotyczy więcej niż jednej osoby - głosi raport, jaki przedstawił we wtorek w Berlinie minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer.
2020-10-06, 19:02
Według tego dokumentu, spośród 319 wszczętych od początku 2017 roku do marca br. śledztw w związku z podejrzeniami o działalność prawicowo-ekstremistyczną w podległych rządom krajowym formacjach policyjnych, organach celnych i służbach tajnych, 31 proc. skierowane było przeciwko co najmniej dwóm osobom, pracującym często w tej samej instytucji. Część dochodzeń umorzono ze względu na brak dowodów potwierdzających podejrzenia lub z innych powodów.
Powiązany Artykuł
![antysemityzm 1200 shutterstock.jpg](http://static.prsa.pl/images/eac980b4-fb29-44fa-8eac-2f9f65ccd5ae.jpg)
Rośnie antysemityzm w Niemczech. Żydowskie instytucje będą lepiej chronione
Ponadto w tym samym czasie podjęto 58 podobnych śledztw wobec funkcjonariuszy służb szczebla federalnego.
Najwięcej - dokładnie 59 - przypadków podejrzenia o skrajnie prawicową działalność odnotowano w organach porządku i bezpieczeństwa publicznego Hesji, a w zajmujących w tej klasyfikacji drugie miejsce analogicznych służbach Berlina było ich 53.
Tylko w dwóch spośród wszystkich badanych służb krajowych i federalnych stwierdzono przynależność funkcjonariusza do prawicowo-ekstremistycznej organizacji, a w dwóch innych przypadkach udowodniono utrzymywanie kontaktów z tego rodzaju ugrupowaniami. U większości podejrzanych chodziło natomiast o radykalne wypowiedzi lub o wykorzystywanie w komunikacji elektronicznej piętnowanych symboli, haseł czy obrazów.
- "Nawet 5 ataków dziennie". W Niemczech wzrost przestępstw o charakterze antysemickim
- "Nader przerażające". Ponad tysiąc incydentów antysemickich w Niemczech
Odsetek umorzonych dochodzeń wyniósł na szczeblu krajowym 21 proc., a na szczeblu federalnym 11 proc.
Z raportu wynika, że ponad 99 proc. policjantów niezłomnie przestrzega konstytucji i że "nie ma żadnego strukturalnego problemu prawicowego ekstremizmu w federalnych oraz krajowych organach porządku i bezpieczeństwa publicznego" - podkreślił Seehofer. W organach tych pracuje łącznie ponad 300 tys. ludzi.
kb
REKLAMA
REKLAMA