Prezes PTE: wzrost liczby zakażeń COVID-19 wymusi obszary lockdownu

- Zamykanie gospodarek na pewno nie będzie takie, jak na początku pandemii. Narastająca liczba zachorowań na COVID-19 wymusi obszary lockdownu, co już się przejawia w zamykaniu połączeń komunikacyjnych do niektórych krajów, albo narzucaniu surowych zasad dotyczących kwarantanny - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomista, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. 

2020-10-11, 11:17

Prezes PTE: wzrost liczby zakażeń COVID-19 wymusi obszary lockdownu
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Cryptographer/ Shutterstock

W piątek, drugi dzień z rzędu, odnotowano najwyższy dotąd dobowy przyrost zakażeń koronawirusem na całym świecie. W ciągu ostatnich 24 godzin przybyło 350 766 zainfekowanych osób - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia.
Poprzedni, czwartkowy rekordowy przyrost zakażeń wyniósł 338 779 infekcji.

Powiązany Artykuł

shutterstock warszawa centrum free 1200.jpg
Ekspert: ponowne głębokie spowolnienie gospodarcze raczej nam nie grozi

"To nie są dobre wiadomości dla świata"

Jak mówiła w Polskim Radiu prof. Elżbieta Mączyńska, prezes PTE, perspektywa światowego zamknięcia gospodarki, jak to miało miejsce wiosną b.r., byłaby problemem dla gospodarki. - W różnym stopniu, różne kraje reagują na nową sytuację. Z analiz wynika, że najlepiej radzą sobie Chiny, zaś Europa traktowana jest jako maruder - stosuje rozwiązania, niekoniecznie sprzyjające przyszłemu rozwojowi - wskazała gość "Tematu dnia"

- Europie zarzuca się, że zawieszenie przepisów upadłościowych i tolerancja na niską zdolność kredytową przedsiębiorstw powoduje, że mogą być utrzymywany przy życiu firmy-zombie, niegenerujące nadwyżek, które w normalnej sytuacji powinny upaść. Bankructwa przedsiębiorstw to narzędzie oczyszczania rynku z jednostek, której nie potrafią sprostać jego wymaganiom. Europie zarzuca się, że wprowadzane rozwiązania mogą prowadzić do utrzymywania firm, które już przed pandemią miały problem. To może obniżać zdolność gospodarki do sprawnego działania - oceniła. 

Czytaj także: 

Gość "Tematu dnia" wskazała, że "zamykanie gospodarek na pewno nie będzie takie, jak na początku pandemii". - Narastająca liczba zachorowań na COVID-19 wymusi obszary lockdownu. To się już przejawia w zamykaniu połączeń komunikacyjnych do niektórych krajów, albo narzucaniu surowych zasad dotyczących kwarantanny. To powoduje, że mobilność społeczna w skali światowej się bardzo zmniejsza, a wszyscy są zgodni, że zmniejszenie mobilności społecznej będzie wpływało negatywnie na kreatywność społeczną i postęp społeczny. To nie są dobre wiadomości dla świata - oceniła prof. Elżbieta Mączyńska. 

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Anna Mączyńska o sytuacji makro- i mikroekonomicznej świata w czasie epidemii ("Temat dnia"/ PR24) 21:39
+
Dodaj do playlisty

 

W rozmowie więcej o sytuacji gospodarczej Polski i świata w dobie pandemii. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

REKLAMA

ProwadzącyKrzysztof Grzybowski

Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)

Data emisji: 11.10.2020

Godz. emisji: 10.06

REKLAMA


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej