Biodegradowalny materiał zastąpi plastik? Przełomowe badania naukowczyni z Polski  

- Staram się wytworzyć materiały, które byłyby tak samo wytrzymałe jak plastik, natomiast były łatwiej rozkładane w środowisku naturalnym, głównie chodzi o to, by były kompostowane, by po wyrzuceniu same się rozkładały i tworzyły tzw. gospodarkę w obiegu zamkniętym - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej.

2025-01-31, 21:15

Biodegradowalny materiał zastąpi plastik? Przełomowe badania naukowczyni z Polski  
Foliowe opakowania są powszechnie używane w przemyśle spożywczym i w sklepach. Foto: shutterstock / New Africa

Każdego roku zużywamy 5 bilionów plastikowych toreb, czyli 160 tysięcy na sekundę. Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej i stypendystka 24. programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, prowadzi badania nad biodegradowalnymi materiałami, które mogą zastąpić plastik. Dzięki wykorzystaniu chitozanu, alginianu sodu i skrobi jej prace dają nadzieję na ograniczenie globalnego zanieczyszczenia i czystszą przyszłość dla naszej planety. Badania Polki dają nadzieję na czystszą planetę.

Justyna Jakubska zaznaczyła, że choć powszechnie używany plastik jest bardzo wygodnym w użyciu, wytrzymałym materiałem, niestety szkodzi naszemu środowisku, ponieważ bardzo długo się rozkłada. Stąd podejmowane wysiłki, by wytworzyć bardziej ekologiczny materiał, które mogłyby plastik zastąpić.

Posłuchaj

Justyna Jakubska o poszukiwaniu biodegradowalnego materiału, który zastąpi plastik (Zmiana klimatu) 21:51
+
Dodaj do playlisty

Badaczka podkreśliła, że udało się już wyprodukować na skalę przemysłową materiał, który z powodzeniem może zastąpić torby foliowe używane m.in. do pakowania żywności, w tej chwili trwają prace, aby go udoskonalić i sprawdzić jego zachowanie w różnych warunkach.

Czytaj także:

23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. To odpowiedź na cały czas rosnący trend wykorzystywania tego typu opakowań w handlu. Dzieje się tak mimo nakładanych systematycznie opłat za korzystanie z plastiku. W niektórych państwach torby foliowe są zakazane. Tak jest między innymi w Kenii, gdzie nawet przywóz torebek plastikowych zza granicy jest wykroczeniem.

***

Audycja: Zmiana klimatu
ProwadzącyMarta Hoppe
Gość: Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej
Data emisji: 31.01.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej