Biodegradowalny materiał zastąpi plastik? Przełomowe badania naukowczyni z Polski
- Staram się wytworzyć materiały, które byłyby tak samo wytrzymałe jak plastik, natomiast były łatwiej rozkładane w środowisku naturalnym, głównie chodzi o to, by były kompostowane, by po wyrzuceniu same się rozkładały i tworzyły tzw. gospodarkę w obiegu zamkniętym - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej.
2025-01-31, 21:15
Każdego roku zużywamy 5 bilionów plastikowych toreb, czyli 160 tysięcy na sekundę. Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej i stypendystka 24. programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, prowadzi badania nad biodegradowalnymi materiałami, które mogą zastąpić plastik. Dzięki wykorzystaniu chitozanu, alginianu sodu i skrobi jej prace dają nadzieję na ograniczenie globalnego zanieczyszczenia i czystszą przyszłość dla naszej planety. Badania Polki dają nadzieję na czystszą planetę.
Justyna Jakubska zaznaczyła, że choć powszechnie używany plastik jest bardzo wygodnym w użyciu, wytrzymałym materiałem, niestety szkodzi naszemu środowisku, ponieważ bardzo długo się rozkłada. Stąd podejmowane wysiłki, by wytworzyć bardziej ekologiczny materiał, które mogłyby plastik zastąpić.
Posłuchaj
Badaczka podkreśliła, że udało się już wyprodukować na skalę przemysłową materiał, który z powodzeniem może zastąpić torby foliowe używane m.in. do pakowania żywności, w tej chwili trwają prace, aby go udoskonalić i sprawdzić jego zachowanie w różnych warunkach.
23 stycznia obchodzimy Dzień bez Opakowań Foliowych. To odpowiedź na cały czas rosnący trend wykorzystywania tego typu opakowań w handlu. Dzieje się tak mimo nakładanych systematycznie opłat za korzystanie z plastiku. W niektórych państwach torby foliowe są zakazane. Tak jest między innymi w Kenii, gdzie nawet przywóz torebek plastikowych zza granicy jest wykroczeniem.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej
Data emisji: 31.01.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA