Prof. Paruch: jeśli politycy PE nie zmienią swojego nastawienia, Unia będzie miała problem finansowy
- Jeżeli urzędnicy Komisji Europejskiej i politycy Parlamentu Europejskiego nie zrewidują swojego stanowiska w kwestii praworządności, to Unia Europejska będzie miała fundamentalny problem, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Państwa południa potrzebują szybkiej wypłaty tak zwanego funduszu covidowego - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Waldemar Paruch.
2020-10-13, 10:23
Niemcy, sprawujący obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, chcą powiązania wypłacania funduszy unijnych z praworządnością. Przy czym praworządność ma być tu rozumiana dość szeroko. Zupełnie inne ustalenia w tej kwestii zapadły w lipcu tego roku na poziomie Rady Europejskiej, kiedy to o powiązaniu unijnych dofinansowań z praworządnością mówiono tylko w kontekście korupcji. Rewizji lipcowych ustaleń sprzeciwiły się Polska i Węgry, które zagroziły blokadą unijnego budżetu poprzez weto.
Powiązany Artykuł
"Będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski". Prezes PiS o naciskach ze strony UE
Niemieckiej propozycji w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" stanowczo przeciwstawił się wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zaznaczył, że "jeśli groźby i szantaże będą utrzymane, to będziemy twardo bronić żywotnego interesu Polski". - Weto. Non possumus. Tak będziemy działać wobec każdego, kto będzie stosował wobec nas jakieś wymuszenia. Powtórzę jeszcze raz - bo już to mówiłem - jesteśmy po dobrej stronie historii. To ci, którzy chcą nam odebrać suwerenność, narzucić jakieś swoje widzimisię, są na drodze do upadku - stwierdził.
Posłuchaj
REKLAMA
Zdaniem prof. Waldemara Parucha "Jarosław Kaczyński do opinii międzynarodowej wysłał jednoznaczny sygnał, że nie będzie zgody na rewizję uzgodnień, których dokonano w lipcu na poziomie Rady Europejskiej w sprawie funduszy europejskich i praworządności".
- Bronisław Wildstein: UE stała się instrumentem najsilniejszego państwa, czyli Niemców
- "Szantaże i grożenie sankcjami" Prof. Arkadiusz Jabłoński o sposobie prowadzenia negocjacji UE
- Wiązanie wypłacania funduszy z praworządnością, według lipcowych ustaleń, miało dotyczyć jednego, bardzo ważnego aspektu - korupcji w zakresie wydatkowania unijnych pieniędzy. A wiemy, że są takie państwa, którym się zarzuca korupcję właśnie w tym zakresie - podkreślił profesor.
Jak zaznaczył, "urzędnicy Komisji Europejskiej zaczęli nadawać kontekst ideologiczny i polityczny kwestii powiązania funduszy unijnych z praworządnością". - Wcześniej mówiono natomiast o tym powiązaniu tylko w kontekście korupcji - powiedział politolog.
REKLAMA
- Jeżeli urzędnicy Komisji Europejskiej i politycy Parlamentu Europejskiego nie zrewidują swojego stanowiska w kwestii praworządności, to Unia Europejska będzie miała fundamentalny problem, jeśli chodzi o kwestie finansowe. Państwa południa potrzebują szybkiej wypłaty tak zwanego funduszu covidowego - dodał Waldemar Paruch.
Więcej w nagraniu.
* * *
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Waldemar Paruch
REKLAMA
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 9.33
bartos
Polecane
REKLAMA