Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę
W Paryżu odbędzie się spotkanie szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas rozmów zostaną poruszone m.in. kwestie współpracy europejskiej w walce z pandemią koronawirusa oraz sytuacja na Białorusi. Do tematu odniósł się w audycji "Świat w powiększeniu" prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
2020-10-14, 20:22
Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Francji i Niemiec będą rozmawiali w formacie Trójkąta Weimarskiego po raz pierwszy od czterech lat.
Prof. Miszczak: to dodatkowy instrument wpływu na europejskie sprawy
Powiązany Artykuł
Nowe cele klimatyczne UE. Polska zaproponuje szereg poprawek
Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau spotka się najpierw ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves’em Le Drianem. Później dołączy do nich szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas.
Posłuchaj
- Trójkąt Weimarski ma duże, a może mieć jeszcze większe znaczenie. To dodatkowy instrument wpływu na to, co dzieje się w na kontynencie europejskim. Można powiedzieć, że to taki ekskluzywny element współpracy polsko-francusko-niemieckiej. Jego ranga powinna zostać wzmocniona, gdyż Polska zaczyna odgrywać coraz większą rolę - podkreślił prof. Krzysztof Miszczak.
Jak informuje francuskie MSZ, spotkanie będzie dotyczyło m.in. europejskiej współpracy w walce z pandemią koronawirusa oraz kryzysu politycznego na Białorusi.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Zmieniło się rozumienie suwerenności". Politolog o relacjach wewnątrz UE
"Nie musimy się chować za Francją, ani za Niemcami"
Omówione zostaną również kwestie konfliktu w Górskim Karabachu, napięć na Morzu Śródziemnym i sytuacji w Libii. Szefowie dyplomacji będą także rozmawiali o nowym europejskim pakcie o migracji i azylu.
- Były pomysły, by zlikwidować Trójkąt Weimarski. Bardzo dobrze, że nie zostały wprowadzone w życie. Polska może go używać w ramach Unii Europejskiej. Obszarem, który jest niezwykle istotny w ramach tego instrumentu, jest polityka bezpieczeństwa i jej kontrola w ramach UE, by nie była ona kreowana bez nas - zwrócił uwagę prof. Miszczak.
W opinii rozmówcy Antoniego Opalińskiego, dziś, w przeciwieństwie do 1991 roku, gdy powstawał, Trójkąt Weimarski "jest on równoramienny". - Nie musimy się chować za Francją, ani za Niemcami - stwierdził.
***
Tytuł audycji: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak, Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 19.32
REKLAMA
IAR/Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA