"Życie z duszą czy bez". W czasie pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo

- Dzisiaj mamy kłopot z takim spojrzeniem na rzeczywistość, na to co się dzieje, jako na znak czegoś innego, mamy kłopot z powierzeniem się wyższej sile, nie patrzymy z ciekawością i nadzieją, tylko raczej próbujemy szukać nowej normalności - mówił w Polskim Radiu 24 dr. hab. Michał Łuczewski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

2020-10-18, 20:29

"Życie z duszą czy bez". W czasie pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo

16 października 1978 roku w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Dziś, w czasach pandemii przesłanie Jana Pawła II można odczytywać na nowo. 

Powiązany Artykuł

shutterstock_147801680 (1).jpg
Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

Dr. hab. Michał Łuczewski przypominał, że Karol Wojtyła żył czasach apokaliptycznych. - To przede wszystkim II wojna światowa, która, jak się wydawało kończyła ze starym światem, to był apokalipsa historii. Był on również świadkiem apokalipsy swojego własnego życia, najpierw umarła jego mama, brat, następnie podczas wojny jego ojciec, znajomi i koledzy, to był człowiek, który obserwował jak świat, zarówno ten wielki, ale i jego osobisty rozpada się w apokalipsie uczynionej ręką człowieka - mówił.

Jak dodał gość audycji, dziś zagrożenie epidemią nabrało bardzo technicznego, zmedykalizowanego aspektu. - Kapłanami którzy objaśniają, co się dzieje, są lekarze albo specjaliści od symulacji komputerowych dotyczących epidemii. Sama epidemia zdaje się nie pokazywać niczego głębszego, koniec świata pokazuje sam siebie. Te końce świata, które przeżywał Karol Wojtyła, były przeżywane przez niego w innym duchu, niż my dziś przeżywamy epidemię, chciał odnaleźć w tym sens, tak jak w każdym cierpieniu chciał widzieć sens, który to cierpienie przekształca - podkreślał gość audycji.

Posłuchaj

18.10.2020 Michał Łuczewski (Polskie Radio 24 / Życie z duszą czy bez) 21:28
+
Dodaj do playlisty

- W tych wydarzeniach odnajdywał głos Boga, który dawał jakiś pokój, niezależnie od tego, co dzieje się dokoła ale także wolę pomocy innym, zaangażowania się na rzecz odbudowy relacji, odnowy świata po apokalipsie, dlatego przecież został kapłanem. Na tym polega kapłaństwo, na służeniu innym. Jest się, jak wspominał Karol Wojtyła "ukrytym motorem ludzkich działań", sprawia się, że relacje są głębsze, a jednocześnie otwarte na coś nowego, na twórczość, przyjaźnie czy więzi - zaznaczył dr. hab. Michał Łuczewski.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"

REKLAMA

Prowadzący: Filip Memches

Gość: dr. hab. Michał Łuczewski

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej