Odwołano rozprawę ws. kadencji RPO. Powodem choroba jednego z sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Ze względu na chorobę jednego z sędziów odwołana została wtorkowa rozprawa dotycząca przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego pięcioletniej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika - poinformowało biuro prasowe Trybunału Konstytucyjnego.
2020-10-20, 06:43
Posłuchaj
Według informacji PAP powodem odwołania rozprawy nie jest COVID-19.
Do sprawy jest wyznaczony skład pięciorga sędziów TK. Przewodniczącą składu jest prezes Trybunału Julia Przyłębska, sprawozdawcą sędzia Stanisław Piotrowicz, zaś oprócz nich w składzie są sędziowie: Justyn Piskorski, Rafał Wojciechowski i Wojciech Sych. Początek rozprawy był wyznaczony na wtorek na godz. 13.
Trybunał Konstytucyjny zajmuje się wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września.
Sprawa dotyczy zbadania konstytucyjności de facto ustawowego przedłużenia kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich, która zgodnie z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP wynosi 5 lat. Zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich "dotychczasowy Rzecznik pełni swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego Rzecznika".
Wniosek posłów
Zdaniem grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości przepisy te są niekonstytucyjne. Posłowie zwrócili uwagę, że kadencja zapisana w konstytucji powinna być zsynchronizowana z kadencją w ustawie, a konstytucja milczy o możliwości jej przedłużenia.
"Kadencja RPO wynikająca z konstytucji traktowana powinna być jako pierwszy wskaźnik jego legitymacji do działania. Z tą kadencją powinna iść synchronizacja kadencyjności w ustawie o RPO. Obecnie tego nie ma i dlatego zachodzi konieczność uruchomienia kontroli konstytucyjnej zaskarżonego przepisu" - wskazywali w swym wniosku.
Stanowisko Adama Bodnara
Odmienne zdanie prezentuje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wykazuje, że przepisy te są konstytucyjne. Od trzydziestu lat tylko jeden rzecznik skończył pracę przed upływem kadencji.
- Koniec kadencji Adama Bodnara. Poseł PiS: był politycznie zaangażowany po jednej stronie
- "Jego zaangażowanie w debatę publiczną oceniam krytycznie". Marek Jurek o odchodzącym RPO
Taka utrwalona praktyka pozwala na niezakłóconą pracę konstytucyjnego organu, jakim jest rzecznik praw obywatelskich, i wyklucza sytuację, w której nie ma żadnego rzecznika.
Kadencja Adama Bodnara skończyła się 9 września.
Zgodnie z Ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich kadencja rzecznika trwa pięć lat, ale ten sam dokument mówi, że pełni on swoje obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika, którego wybiera Sejm w porozumieniu z Senatem.
Dziś w Sejmie ma być przeprowadzone głosowanie nad kandydaturą na stanowisko RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.
kad/kb