BGK przeznaczy miliony euro na Fundusz Trójmorza. Mają wspierać gospodarki osłabione pandemią
O rosnącym w siłę Funduszu Trójmorza, który ma być swoistym wehikułem inwestycyjnym finansującym kluczowe projekty infrastrukturalne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, mówiła w radiowej Jedynce przewodnicząca Rady Nadzorczej Funduszu i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.
2020-10-20, 18:32
W poniedziałek Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił zwiększenie swojego udziału w Funduszu o kolejne 250 mln euro, gdyż jak podkreśla gość radiowej Jedynki, panująca obecnie pandemia zmusza do inwestowania środków wzmacniających gospodarkę.
Powiązany Artykuł
Prezydent: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa
Inwestowanie w infrastrukturę mają pomóc gospodarkom i branżom, w które uderzył koronawirus
- To jest doskonały moment, aby nie zatrzymać gospodarki, dlatego trzeba inwestować, szczególnie w infrastrukturę, w poszczególne branże, w które tak mocno uderzyła pandemia – mówi prezes BGK.
Posłuchaj
Jak dodaje, wierzy, że te inwestycje są w regionie potrzebne, ponadto, te pieniądze są uruchamiane wtedy, gdy realizowane są realne projekty i to proporcjonalnie do zaangażowania w Funduszu.
REKLAMA
Mimo że Fundusz dysponuje obecnie kwotą ok. 800 mln euro, to w planach jest zwiększenie jego wielkości do 3-5 mld euro.
Ok. 1 mld euro z tych środków zostanie przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne
- Do końca tego roku w projekt Funduszu Trójmorz powinno się zaangażować 8 lub 9 państw, a to oznacza, że będziemy dysponować ok. miliardem euro przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne - mówi gość Polskiego Radia.
Jak jednocześnie wyjaśnia, potrzeby - wyliczane nawet na ok. 600 mld euro - dotyczą takich sektorów jak transport, energetyka i cyfryzacja, i obrazują wielkość środków, potrzebnych do tego, aby infrastruktura w naszym regionie była porównywalna do infrastruktury, która już istnieje w Europie Zachodniej.
Prezes BGK pytana, kiedy poznamy pierwsze projekty, przypomniała, że w lutym wybrano już niezależnego doradcę inwestycyjnego, który przeanalizował już ok. 80 projektów we wszystkich państwach i w trzech wspomnianych sektorach – czyli w energetyce, transporcie i cyfryzacji.
REKLAMA
Analizowane jest wsparcie dla kilkunastu projektów. Decyzja których – na przełomie roku
- Obecnie 22-25 z nich analizowanych jest pod kątem realizacji przez Fundusz, z czego 3 do 5 projektów znajduje się na etapie bardzo zaangażowanym i czekają na decyzje niezależnego komitetu inwestycyjnego - mówi Beata Daszyńska-Muzyczka.
Pani prezes dodaje też, że wierzy, iż z końcem tego roku lub na początku 2021 r., zostaną ogłoszone szczegóły nt. konkretnej inwestycji.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA