Umowa z USA ws. atomu podpisana. Piotr Naimski: przed nami decyzja ws. wyboru technologii
Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Chodzi o międzyrządowy dokument o współpracy w zakresie rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej w Polsce, który w poniedziałek podpisał amerykański sekretarz do spraw energii, Dan Brouillette.
2020-10-22, 12:56
Po otrzymaniu egzemplarzy umowy podpisanych przez stronę amerykańską, dziś swój podpis pod nią złożył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski. Ceremonia odbyła się wirtualnie.
Powiązany Artykuł
Polski program jądrowy. Pierwsza elektrownia ma działać w 2033 roku
Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.
- Umowa o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce nie przesądza o wyborze przez Polskę technologii i nie przesądza, kto będzie partnerem w projekcie jądrowym - zastrzegł minister.
Posłuchaj
Strategiczne znaczenie dla kraju
Piotr Naimski powiedział, że powstanie polsko-amerykański komitet sterujący, który będzie monitorował postęp prac. Jego zdaniem, jest to program, który będzie miał dla Polski ogromne znaczenie.
REKLAMA
- Nie tylko w dziedzinie produkcji energii elektrycznej, chociaż to bardzo istotne - to jest jeden element, ale drugi jest równie ważny - to element strategiczny, polityczny - to kwestia wybicia się Polski do rangi krajów, które są energetycznie rzeczywiście niezależne - podkreślił Piotr Naimski.
Posłuchaj
Według założeń i zaktualizowanego harmonogramu jądrowego, wybór technologii miałby nastąpić w 2021 roku. Budowa miałaby ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor - w 2033 roku. Budowa drugiej elektrowni miałaby się rozpocząć w 2032 roku, a uruchomienia pierwszego jej bloku nastąpiłoby w 2039 roku.
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA