Kiedy nastąpi spadek zakażeń koronawirusem? Ekspert: wiele zależy od naszej postawy

Podkarpacki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. Andrzej Cieśla uważa, że wzrost i utrzymywanie się dużej liczby zakażeń koronawirusem "niestety potrwa dłużej".

2020-10-24, 22:00

Kiedy nastąpi spadek zakażeń koronawirusem? Ekspert: wiele zależy od naszej postawy

- To wynika z liczby osób już zakażonych; wiele jednak zależy od naszej postawy – powiedział w sobotę ekspert. - Wirus rozprzestrzenił się. W poprzednich miesiącach epidemii źródła zakażenia były w większości przypadków znane, aktualnie hospitalizowani pacjenci nie znają przyczyn zarażenia – zauważył Cieśla.

Powiązany Artykuł

twitter andrzej duda 1200.jpg
Prezydent zakażony koronawirusem. "Najbliższe dni będę pracował zdalnie

Jak zaznaczył, "mogą to być przypadkowe kontakty w miejscach zgromadzenia większej liczby osób, bezpośrednia rozmowa z osobą zakażoną z brakiem dystansowania lub zabezpieczenia maską".


Noszenie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (Polskie Radio) Noszenie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 (Polskie Radio)


W jego ocenie, wzrost zakażeń "niestety potrwa dłużej, to jest kwestia liczby osób, które są w tej chwili zakażone". - Żeby doszło do wyhamowania i spadku nowych zarażeń konieczne jest zmniejszenie liczby kontaktów społecznych, co uzależnione jest nie tylko od ogólnych zarządzeń, ale także od postawy każdego z nas – wyjaśnił.

Zachowania osób niewierzących w istnienie epidemii COVID-19

Zwrócił uwagę, że "zachowania osób niewierzących w istnienie epidemii COVID-19 stwarza ryzyko dla nich samych i innych osób, ale także niweczy wysiłek reszty społeczeństwa w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa".

Czytaj również:

- Niektórzy nie chcą zakładać masek w miejscach publicznych, w bezpośrednim kontakcie z drugimi osobami. Inni zasłaniają tylko usta, a to powoduje, że maska tak używana nie zabezpiecza przed zakażeniem a także rozprzestrzenianiem wirusa – mówił.

Według eksperta, społeczeństwa krajów Dalekiego Wschodu, które "miały w przeszłości kontakt z poprzednimi epidemiami wywołanymi koronawirusami, potrafiły się lepiej zmobilizować".

"Zachowujmy się racjonalnie"

Podkreślił, że "cały czas należy pamiętać" o zachowaniu dystansu w kontaktach społecznych, higienie rąk oraz noszeniu maseczek ochronnych.

- Przede wszystkim zachowujmy się racjonalnie. W obszarach otwartych przy braku kontaktu z osobami drugimi maska nie jest potrzebna, ale wszędzie tam gdzie nie możemy zachować dystansowania noszenie maski jest zabezpieczeniem nas samych, ale także dowodem szacunku w stosunku do reszty społeczeństwa – powiedział.

Zdaniem dr hab. Cieśli, "sytuacja jest na tyle skomplikowana, że nie ma idealnych rozwiązań".

"Strategia zarządzania epidemią"

Dodał, że "strategia zarządzania epidemią opiera się na realizacji planu w oparciu o przewidywane scenariusze rozwoju sytuacji epidemicznej".

- Przyjmowana strategia musi być także elastyczna w stosunku do bieżących wydarzeń. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania i problemy, które trzeba rozwiązywać na bieżąco. Podkarpacie nie jest izolowanym obszarem, sytuacja epidemiczna sąsiednich województw wpływa na przebieg epidemii w naszym makroregionie – powiedział.

Dr hab. Cieśla bardzo dobrze ocenił współpracę z osobami zarządzającymi walkę z epidemią na terenie woj. podkarpackiego, "widzącymi narastające obciążenie ochrony zdrowia, reagującymi na bieżąco w przypadku wystąpienia problemów, otwartymi na sugestie i wnioski w trakcie realizacji postępowania przeciwdziałającego negatywnym następstwom epidemii".

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej