Rosja: Nawalny ma zapłacić prawie 1,2 mln USD. Sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok
Aleksiej Nawalny, prawniczka Lubow Sobol i Fundacja Walki z Korupcją (FBK) mają zapłacić 88 mln rubli (prawie 1,2 mln USD) firmie Moskiewski Uczeń. Sąd arbitrażowy w Moskwie podtrzymał we wtorek decyzję sądu pierwszej instancji. Moskiewski Uczeń pozwał Nawalnego za domniemane zniesławienie.
2020-10-27, 17:02
- Sąd arbitrażowy w Moskwie oddalił skargę pozwanych, tym samym pozostawiając w mocy wcześniejszy wyrok - poinformowała agencja TASS, powołując się na dokumenty sądu.
Powiązany Artykuł
Rosyjski biznesmen, który finansuje grupę Wagnera. UE nałożyła sankcje na "kucharza Putina"
Zniesławienie
Jesienią zeszłego roku sąd uznał, że założona przez Nawalnego Fundacja Walki z Korupcją (FBK) dopuściła się zniesławienia firmy Moskiewski Uczeń, dostarczającej jedzenie do stołówek szkolnych. Sąd nakazał wypłacenie Moskiewskiemu Uczniowi blisko 88 mln rubli. Do uiszczenia tej kwoty, w proporcjach po jednej trzeciej, sąd zobowiązał FBK, samego Nawalnego i prawniczkę FBK Lubow Sobol.
Media wiążą Moskiewskiego Ucznia z Jewgienijem Prigożynem, przedsiębiorcą nazywanym "kucharzem Putina", ponieważ jego firmy świadczyły usługi cateringowe dla Kremla. FBK w materiałach na temat Moskiewskiego Ucznia utrzymywała, że firma nie przestrzega wymogów sanitarnych, fałszuje dokumenty i dostarcza złej jakości żywność do szkół i przedszkoli.
20 lipca br. Nawalny zapowiedział, że z powodu wysokości orzeczonej grzywny zlikwiduje Fundację Walki z Korupcją.
REKLAMA
Pod koniec sierpnia br. Prigożyn wykupił od Moskiewskiego Ucznia prawo do roszczenia wobec Nawalnego i FBK. 27 sierpnia komornicy sądowi nałożyli areszt na moskiewskie mieszkanie Nawalnego i jego rachunki bankowe. Stało się to tydzień po tym, gdy Nawalny został otruty podczas podróży do Tomska. Potem został przewieziony do Berlina, gdzie był leczony w klinice Charite. Władze Niemiec uznały, że próbowano go otruć zakazanym chemicznym środkiem bojowym typu nowiczok, opracowanym jeszcze w czasach ZSRR.
W związku z próbą otrucia Nawalnego UE nałożyła sankcje na sześciu przedstawicieli rosyjskich władz oraz Państwowy Instytut Naukowo-Badawczy Chemii Organicznej i Technologii, producenta środków z grupy nowiczoków. Analogiczne sankcje wprowadziła Wielka Brytania.
REKLAMA
kb
REKLAMA