GDDKiA podpisała umowy na budowę dwóch obwodnic. Zobacz, o jakie miejscowości chodzi
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisuje kolejne umowy na projektowanie i budowę dróg w ramach programu stu obwodnic, a Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że pandemia COVID-19 nie zatrzyma inwestycji drogowych. Przed południem mazowiecki oddział GDDKiA podpisał umowy na prace przygotowawcze do budowy obwodnic Zwolenia i Skaryszewa.
2020-10-28, 10:48
Inwestycje o łącznej długości około 15 kilometrów powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030.
Powiązany Artykuł
Pandemia nie spowolniła inwestycji drogowych. Znamy raport GDDKiA
Dokumentację projektową obwodnicy Skaryszewa wykona firma Arkas-Projekt. Wartość umowy to prawie 2 miliony złotych. Dokumentację obwodnicy Zwolenia przygotuje natomiast za prawie dwa i pół miliona złotych firma Multiconsult Polska. Wykonawcy na opracowanie dokumentacji mają 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, co oznacza, że termin zakończenia prac przypada na koniec 2023 roku.
Obwodnica Skaryszewa o długości około 6 kilometrów powstanie w nowym śladzie drogi krajowej numer 9. Zostanie zaprojektowana w układzie ruchu północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości, w zależności od wybranego wariantu.
Podstawowym celem budowy obwodnicy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miejscowości. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.
REKLAMA
Obwodnica Zwolenia
Z kolei obwodnica Zwolenia zostanie zaprojektowana w nowym śladzie, w układzie północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości. Początek obwodnicy planowany jest na węźle projektowanym na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 79 oraz przyszłej drogi ekspresowej S12.
Podobnie jak w przypadku Skaryszewa, celem obwodnicy Zwolenia jest wyprowadzenie ruchu z centrum miejscowości.
Powiązany Artykuł
Dodatkowe 21 mld zł. Rząd zwiększa wydatki na drogi
Rusza budowy obwodnicy Rybnej
Także dziś rozpoczęła się budowa obwodnicy miejscowości Rybna w województwie małopolskim. Na uroczystości związanej z inauguracją inwestycji był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Szef resortu podkreślił, że koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów. - Żadna z tysięcy budów w Polsce nie stała się ogniskiem epidemii. To zasługa przedsiębiorców i ich ostrożności - podkreślił Andrzej Adamczyk.
REKLAMA
Obwodnica została dofinansowana z funduszu dróg samorządowych. Wsparcie wynosi 19 milinów złotych.
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak
REKLAMA