"Bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim". 2 listopada rocznica skazania "Łupaszki"

- Był jednoznaczny w swoim działaniu - stwierdził historyk Patryk Kozłowski na antenie Polskiego Radia 24. Dodał, że "na Wileńszczyźnie bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim, ale także przed partyzantką sowiecką".

2020-11-01, 07:41

"Bronił ludność polską nie tylko przed okupantem niemieckim". 2 listopada rocznica skazania "Łupaszki"
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. "Łupaszka", major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Foto: IAR

Posłuchaj

Historyk Patryk Kozłowski o "Łupaszce" (PR24/Historyczne Wydarzenie Tygodnia)
+
Dodaj do playlisty

2 listopada przypada rocznica skazania mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka", jednego z najbardziej zasłużonych dowódców pierwszej i drugiej konspiracji, dowódcę 5. Wileńskiej Brygady AK.

Powiązany Artykuł

łupaszka1200.jpg
Zygmunt Szendzielarz - zamordowany przez bezpiekę

- Był jednoznaczny w swoim działaniu. Dzisiaj czasami mówi się, że był kontrowersyjny, wydaje mi się, że nie, wręcz odwrotnie, był jednoznaczny w swoim działaniu. Tak jak został wychowany, tak jak został nauczony, tak działał - powiedział Kozłowski.

Posłuchaj

Historyk Patryk Kozłowski o "Łupaszce" (PR24/Historyczne Wydarzenie Tygodnia) 21:54
+
Dodaj do playlisty

"Łupaszka" został skazany przez słynnego sędziego Mieczysława Widaja. Gość audycji przypomniał historię sędziego, który przed wojną był polskim żołnierzem, potem walczył w kampanii wrześniowej, a po wojnie "tak potoczyły się jego losy, że sądził i skazywał swoich kolegów, żołnierzy Armii Krajowej z drugiej konspiracji".

Drugą ważną postacią w przebiegu procesu i skazania "Łupaszki" był "kat Mokotowa", czyli Aleksander Drej. W okresie II wojny światowej był on żołnierzem Armii Ludowej, po 1945 r. został funkcjonariuszem UB. - Był jednym z katów, którzy strzelali w tył głowy polskich bohaterów - poinformował Kozłowski.

REKLAMA

- Tuż po wyroku ("Łupaszka") trafił do karceru - powiedział historyk. W więzieniu spędził resztę swojego życia, do wykonania na nim kary śmierci,

Historyk przekazał również, że "Łupaszka" w ostatnich dniach życia poprosił o możliwość wzięcia ślubu z Lidią Lwow ps. Lala. Naczelnik więzienia nie wyraził na to zgody.

Odnazienie zwłok i uroczysty pogrzeb "Łupaszki" Kozłowski uznał za "oczywiste zwycięstwo".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Historyczne Wydarzenie Tygodnia"
ProwadzącyTadeusz Płużański
Gość: Patryk Kozłowski (historyk)
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 7.10

REKLAMA

itom/PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej