Wystawa "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689 – 1775)" w Muzeum Narodowym w Krakowie

- To niezwykłe przedsięwzięcie, ta wystawa to ponad dwieście dzieł twórców późnego, klasycyzującego baroku. Można porównać dorobek "polskiego Włocha", jak mówiono o Czechowiczu, który wykształcił się w Rzymie, z innymi twórcami - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Bik, historyk sztuki, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Krakowie.

2020-11-04, 09:01

Wystawa "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689 – 1775)" w Muzeum Narodowym w Krakowie
"Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689 – 1775)" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Foto: facebook.com/muzeum.narodowe.krakow

Od czasu pandemii muzea i galerie przeżywają kryzys, podobnie jak wiele innych instytucji kultury. Jednak są takie, które nie poddają się marazmowi. I starają się zabezpieczyć widza przed stresem ewentualnej infekcji. A także, nie zamykają się przed publicznością.

Powiązany Artykuł

Zachęta1200.jpg
"Zaduch" w Zachęcie, czyli o wyjątkowej wystawie fotografii

Krakowskie Muzeum Narodowe pomimo koronawirusa (a jak wiadomo, instytucja też mierzyła się z koniecznością kwarantanny) otworzyło w ostatnich miesiącach aż 17 wystaw – najwięcej w Polsce.

Od połowy października do 21 lutego 2021 w Muzeum Narodowym w Krakowie czynna jest najważniejsza i najtrudniejsza w realizacji wystawa "Geniusz baroku. Szymon Czechowicz (1689 – 1775)". Eksponowane prace wypożyczono z 6 krajów – co w obecnej sytuacji było heroicznym przedsięwzięciem.

Katarzyna Bik zaznaczyła, że muzeum jest w pełni przygotowane do pracy. - Muzeum na dwanaście oddziałów, wszystkie są czynne. Od kwietnia wypracowaliśmy zasady działania. Poważnie podeszliśmy zarówno do kwestii bezpieczeństwa jak i kontaktów z widzami, ale także do bezpieczeństwa pracowników - podkreślała.

REKLAMA

- Szymon Czechowicz zostawił po sobie olbrzymią liczbę prac, kształcił także malarzy w swojej szkole. Dzieła sztuki sprowadzono z kilkudziesięciu miejsc, to było poważne zadanie. Bardzo chcemy, by widzowie zobaczyli tę wystawę, dokładamy wszelkich starań, by byli bezpieczni - mówiła rzecznik muzeum.

Posłuchaj

03.11.2020 Katarzyna Bik (Polskie Radio 24 / Kwadratura Kultury) 22:34
+
Dodaj do playlisty

Katarzyna Bik zachęcała także do odwiedzenia wystawy prac Mariana Warzechy, artysty awangardowego, jednego z najlepszych polskich konceptualistów. - Wystawa została przygotowana w oparciu o muzea polskie, a także kolekcje prywatne, co było bardzo trudnym przedsięwzięciem w sytuacji ograniczeń związanych z pandemią - relacjonowała.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Audycja: "Kwadratura kultury"

Prowadzący: Monika Małkowska

REKLAMA

Gość: Katarzyna Bik

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 23.39

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej