"Na tle światowym czy europejskim jest bardzo przyzwoite". Piotr Gliński o wsparciu dla kultury

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński podkreślił, że polskie wparcie dla sektora kultury na tle światowym czy europejskim jest bardzo przyzwoite. Podczas konferencji w Zamku Królewskim w Warszawie tłumaczył też, że to wsparcie jest wielorakie i podtrzymuje funkcjonowanie instytucji. 

2020-11-06, 16:59

"Na tle światowym czy europejskim jest bardzo przyzwoite". Piotr Gliński o wsparciu dla kultury

Dodał, że do tej pory w gospodarce udało się obronić około 5 milionów miejsc pracy, w tym również w sektorze kultury. - Wprowadziliśmy znacznie bardziej elastyczne zasady funkcjonowania także instytucji kultury i jeżeli na przykład pracownicy polskich teatrów są opłacani tylko poprzez tę podstawową część płacy, to nie do końca tak powinno być, bo już dawno żeśmy przedstawili prawne możliwości rozwiązań dla dyrektorów tych instytucji pozwalających im wypłacać także dodatkowe części uposażenia, które były dotychczas związane z graniem spektakli w zamian za realizację prób czy nawet po prostu wypełnianie różnych obowiązków zawodowych w innej formie, nawet w formie zdalnej - tłumaczył Gliński.

Powiązany Artykuł

kino pandemia maska koronawirus 1200.jpg
Pakiet pomocowy w wysokości 157 mln zł. Rząd wesprze kinematografię poszkodowaną przez pandemię

W związku ze stanem epidemii w Polsce od soboty do 29 listopada zostaną zamknięte dla publiczności placówki kultury, między innymi kina, teatry, filharmonie, galerie sztuki i domy kultury. Wicepremier Piotr Gliński tłumaczył, że mogą one jednak funkcjonować. - Wywalczyliśmy możliwość funkcjonowania tych instytucji bez publiczności, czyli mogą się odbywać próby z zachowaniem reżimu sanitarnego. Więc instytucja kultury do końca całkowicie zamknięta nie jest, jest niestety i musi być zamknięta dla publiczności. Taka jest konieczność - podkreślił szef resortu kultury.

Zapewnił też, że wprowadzone zostaną dodatkowe mechanizmy wsparcia dla podmiotów działających w obszarze kultury, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz dla twórców i artystów wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych.

"Pierwsza pomoc dla kultury"

Pomoc obejmie między innymi świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek ZUS. - Te dwa elementy wsparcia, które były w marcu, kwietniu maju, przywracamy od listopada. To tak zwane postojowe, czyli wsparcie dla osób, które pracowały dotychczas w oparciu o umowy o dzieło, o umowy zlecenie i samozatrudnionych, a także zwolnienia z ZUS. To jest ta pierwsza pomoc bezpośrednia dla ludzi kultury, których życie w związku z zamknięciem instytucji jest znacznie trudniejsze z punktu widzenia zawodowego i bytowego - mówił wicepremier.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Jarosław Sellin 1200.jpg
"Przeznaczyliśmy ponad 4 mld złotych od początku pandemii". Sellin o wsparciu dla polskiej kultury

Piotr Gliński dodał, że na wsparcie sektora kultury przeznaczane są też inne programy, w tym uruchomiony ostatnio Fundusz Wsparcia Kultury dla polskich teatrów, dla życia muzycznego i tańca.

Czytaj także:

Łączny budżet programu wynosi 400 milionów złotych, a środki mogą być przeznaczone między innymi na pokrycie kosztów wynagrodzeń. Powołane zostały także nowe programy wsparcia dla kin studyjnych, producentów i dystrybutorów filmowych ze wstępnym budżetem do 157 milionów złotych. Z kolei budżet programu Produkcja filmowa został zwiększony o kwotę około 40 milionów złotych.

Zakończone zostały także prace legislacyjne związane z przeznaczeniem 25 miliardów złotych na pomoc socjalną dla twórców i artystów. Nowe regulacje weszły w życie 4 listopada, a ministerstwo niezwłocznie uruchomi wypłatę świadczeń z tego tytułu. Do tej pory na wsparcie socjalne dla twórców i artystów przeznaczono prawie 20 miliardów złotych, a całkowita wartość wsparcia dla sektora kultury szacowana jest na ponad 6 miliardów złotych.

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej