"Polacy świętowali bardzo uroczyście ten historyczny moment". Prof. Wierzbicki o odzyskaniu niepodległości
Historyk, profesor Marek Wierzbicki przypomniał, że odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa i narodu. 11 listopada 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, tego dnia Niemcy podpisały w Compiegne pod Paryżem zawieszenie broni na warunkach kapitulacji. W wyniku I wojny upadły trzy europejskie mocarstwa, które wcześniej dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego, co oznaczało, że nasz kraj po 123 latach niewoli, mógł powrócić na mapę świata
2020-11-11, 04:25
Profesor Marek Wierzbicki, pełniący obowiązki dyrektora Biura Badań Historycznych IPN przypomniał, że to co się wydarzyło 102 lata temu, zostało przyjęte z dużą radością.
Powiązany Artykuł
"Przestrzeń, która może łączyć". Jarosław Sellin o Święcie Niepodległości
- Polacy świętowali bardzo uroczyście ten historyczny moment setki, tysiące, a może miliony Polaków wychodziły na ulicę polskich miast, miasteczek aby dać wyraz swojej wielkiej radości. To nie był przypadek, ponieważ fakt odzyskania niepodległości przez Polskę był co do rangi równorzędny z takimi wydarzeniami jak Chrzest Polski, bitwa pod Grunwaldem czy Unia Lubelska - podkreślił historyk.
Posłuchaj
Profesor Wierzbicki wskazał, że zanim Polska odzyskała niepodległość, to w czasie I wojny światowej Polacy bardzo jednoznacznie pokazywali dążenie do odzyskania państwa. U boku Austrii powstały Legiony Polskie, których Pierwszą Brygadą dowodził późniejszy marszałek Józef Piłsudski. W ten sposób powstała kadra przyszłego Wojska Polskiego odrodzonej Rzeczypospolitej - tłumaczył naukowiec. We Francji powstała armia pod dowództwem generała Hallera, zwana "Błękitną armią", formacje wojskowe Polaków powstawały również Rosji.
- Te i inne inicjatywy spowodowały, że kiedy zbliżał się 11 Listopada Polacy byli już dość dobrze przygotowani do dobudowania swojego państwa - wyjaśnia profesor.
REKLAMA
Sześć wojen
Historyk zauważył, że choć Polacy byli podzieleni na obozy polityczne, których liderzy spierali się, to potrafili się zjednoczyć wokół idei niepodległej ojczyzny. - Potrafili podporządkować się decyzjom swoich liderów, którzy działali w celu odbudowy niepodległej Polski - podkreślił Marek Wierzbicki.
Rozmówca IAR zaznaczył, że do najważniejszych ówczesnych liderów należeli: Józef Piłsudski twórca Armii Polskiej, później jej naczelny wódz, pierwszy naczelnik państwa polskiego; Roman Dmowski przywódca obozu Narodowego; Wincenty Witos przywódca polskich chłopów; Ignacy Daszyński przywódca polskich robotników; Wojciech Korfanty działacz na Górnym Śląsku i w zaborze pruskim, który był jednym z przywódców Powstańców Śląskich.
Powiązany Artykuł
"Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne". Teksty w światowej prasie z okazji 11 listopada
Profesor Wierzbicki stwierdził też, że uznanie Polski jako państwa przez mocarstwa światowe nie oznaczało, iż odbudowa niepodległego kraju była łatwa. - Polacy musieli w sumie stoczyć sześć wojen i Powstań Narodowych aby mogli stworzyć terytorium państwa polskiego. Powstanie Wielkopolskie, trzy Powstania Śląskie, wojna z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński, wojna z Ukraińcami o Lwów i Galicję wschodnią i wreszcie najważniejsza wojna wojna polsko-bolszewicka, która została rozpoczęta ponieważ Rosja bolszewicka chciała wywołać rewolucje i chciała przez Polskę przejść na zachód Europy - powiedział historyk.
Posłuchaj
Wielki projekt przerwany przez kolejną wojnę
Polacy po odzyskaniu niepodległości musieli też sprostać wyzwaniom gospodarczym, ujednoliceniu prawa, systemu edukacji, różnicom kulturowym i narodowościowym, które wynikały z pozostawania przez ponad 120 lat pod wpływem trzech zaborców prowadzących swoją politykę.
REKLAMA
Budowę państwa polskiego przerwał wybuch II wojny światowej 1 września 1939 roku, która po raz kolejny zmieniła oblicze Europy.
jp
REKLAMA