Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych
Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach rolniczych. Jego zdaniem ochronę ubezpieczeniową rolników należy urealnić - dotyczy to w szczególności obowiązkowych ubezpieczeń upraw.
2020-11-12, 09:54
Posłuchaj
W ostatnim czasie do biura Rzecznika trafia wiele wniosków rolników o interwencję w tym zakresie. Rzecznik proponuje m.in. zmniejszenie możliwości stosowania franszyz. Jak wyjaśnia Marcin Bielecki z biura Rzecznika, franszyzy to potrącenia z wypłacanych odszkodowań, realizowane przez ubezpieczyciela.
- Uważamy, że obecnie obowiązująca ustawa niewystarczająco precyzyjnie reguluje, jak mają być usuwane szkody i wypłacane odszkodowania. Niezbędne jest, aby ta ustawa zawierała bardziej szczegółowe kryteria i narzędzia, którymi ubezpieczyciel może się posłużyć, wyceniając szkodę - dodaje ekspert.
Powiązany Artykuł
![rolnictwo 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/99526277-8fc5-4220-bac0-6864561c3c14.jpg)
Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych wsparcia. ARiMR podsumowuje program restrukturyzacji gospodarstw
Co ważne, oferowane ubezpieczenia są nieadekwatne do potrzeb rolników.
- Na przykład, w miejscu realnie zagrożonym powodzią nie można się od takiej powodzi ubezpieczyć, ale można się ubezpieczyć np. od suszy - wskazuje Marcin Bielecki. Podkreśla, że Rzecznik Finansowy stoi na stanowisku, by w komisji ds. ofert w Ministerstwie Rolnictwa zasiadał także przedstawiciel Rzecznika jako podmiotu od lat wspierającego rolników w sporach z zakładami ubezpieczeń.
REKLAMA
Zdaniem Rzecznika Finansowego zmian wymagają także przepisy dotyczące ubezpieczeń budynków. Zgadza się z tym Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak mówi, system jest niewydolny.
- Ubezpiecza się tylko 20% rolników, ta liczba ani nie rośnie, ani nie maleje. To świadczy o tym, że trzeba coś z ustawą zrobić - zaznacza. W jego ocenie rolnicy powinni mieć też możliwość ubezpieczenia się od przychodów, a nie tak jak dzisiaj - tylko od zdarzeń punktowych.
Dopłata z budżetu państwa dla producentów rolnych wynosi do 65% składki. W tym roku rząd przekaże na dopłaty 500 mln zł.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA
REKLAMA