"Konsekwencja w działaniu, upór, niezłomność". Dr Justyna Błażejowska o Janie Olszewskim

- Jan Olszewski był przekonany, że Polska odzyska kiedyś niepodległość, chociaż miał prawo zadawać sobie pytanie, czy stanie się to za jego życia - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Błażejowska, autorka książki "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego".

2020-11-14, 17:55

"Konsekwencja w działaniu, upór, niezłomność". Dr Justyna Błażejowska o Janie Olszewskim
Fragment okładki książki “Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego” . Foto: mat. promocyjne

Jan Olszewski w czasie okupacji służył w Szarych Szeregach. Pod rządami komunistów był jednym z niewielu obrońców w procesach politycznych. W 1991 r. objął tekę premiera pierwszego po wojnie polskiego rządu powołanego przez sejm pochodzący z wolnych wyborów.

Powiązany Artykuł

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: program Zjednoczonej Prawicy kontynuacją dorobku Jana Olszewskiego

Dr Justyna Błażejowska otrzyma wyróżnienie Kapituły Nagrody im. Józefa Mackiewicza za książkę "Ta historia wciąż trwa. Wspomnienia Jana Olszewskiego".

Autorka książki podkreślała, że Jan Olszewski uważał, że trzeba robić wszystko, by doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości, korzystając z tych możliwości i narzędzi, jakie były do dyspozycji. - Pozostawił nam pewną spuściznę, ale i zadania do wykonania. Idea, którą powinniśmy teraz realizować, polegała w pierwszej kolejności na służbie publicznej, bez zważania na własne korzyści, dobra materialne czy karierę. Także bez oglądania się na szykany czy zagrożenie. Były przecież lata, gdy pozbawiony był możliwości wykonywania zawodu, pozostawał nawet bez środków na utrzymanie - przypominała.

Posłuchaj

14.11.2020 Dr Justyna Błażejowska (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 7:32
+
Dodaj do playlisty

Jan Olszewski podsumowując swoje długie i ciekawe życie, postanowił utrwalić ważne wydarzenia i towarzyszące im emocje. Dlatego w latach 2011-2019 opowiadał dr Justynie Błażejowskiej o tym, czego był czynnym uczestnikiem lub uważnym obserwatorem.

REKLAMA

Nagroda Literacka im. Józefa Mackiewicza przyznawana jest od 2002 roku. Została ufundowana w celu upamiętnienia postaci i dzieła Józefa Mackiewicza, wybitnego pisarza i działacza politycznego. Przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: dr Justyna Błażejowska

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 16.48

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej