"Potrzebny jest lepszy kompromis". Szymański o pakiecie budżetowym UE

- Potrzebujemy lepszego kompromisu w sprawie pakietu budżetowego - tak mówił minister do spraw europejskich Konrad Szymański podczas unijnej wideonarady. Powtórzył zastrzeżenia Polski do będącego elementem pakietu mechanizmu uzależniającego wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych.

2020-11-17, 18:11

"Potrzebny jest lepszy kompromis". Szymański o pakiecie budżetowym UE

Podkreślił, że w sprawie pozostałych elementów, czyli budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii osiągnięto pozytywny kompromis na lipcowym szczycie. - Ostrzegaliśmy wiele razy, że lipcowe porozumienie jest bardzo delikatne i każdy kraj ma swoje priorytety oraz drażliwe kwestie - mówił podczas narady minister do spraw europejskich.

Powiązany Artykuł

Michał Wójcik EN 1200.jpg
Łączenie praworządności z budżetem UE. Wójcik: nie zgadzamy się na przehandlowanie suwerenności

"Brak pewności prawnej"

Podkreślił, że dla Polski mechanizm warunkujący wypłatę pieniędzy był wśród priorytetów. - Warunkowość nie jest problemem, ochrona budżetu Unii nie jest problemem, praworządność nie jest problemem. Problemem jest natomiast brak pewności prawnej, brak gwarancji praw traktatowych państw członkowskich. Przewidywalność prawnych instrumentów jest podstawową kwestią, która będzie brana pod uwagę przy ocenie wyniku tych negocjacji. Po prostu potrzebujemy teraz lepszego kompromisu - powiedział minister Szymański.

Wczoraj Polska i Węgry odmówiły poparcia dla całego pakietu budżetowego z powodu mechanizmu warunkowości. Wskazywały na brak obiektywnych kryteriów i możliwe arbitralne decyzje motywowane politycznie.

Czytaj także:

Teraz Niemcy, kierujące pracami Unii próbują znaleźć rozwiązanie patowej sytuacji. Już dziś, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, pojawiła się jedna oferta. Deklaracja Komisji Europejskiej i niemieckiej prezydencji zapewniająca Polskę i Węgry, że mechanizm praworządnościowy gwarantuje suwerenność i podział kompetencji w Unii.

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej