Do 100 tysięcy złotych na zabezpieczenie gospodarstwa. ARiMR szykuje program dla rolników
- Jeszcze w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych - mówi Tomasz Kuśnierek, wiceprezes Agencji.
2020-11-18, 11:31
Posłuchaj
Nabór wniosków na działanie "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" adresowany jest do gospodarzy prowadzących chów lub hodowlę zwierząt w rozumieniu przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich. O pomoc nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Pomoc może być przyznana na inwestycje, które zapewnią dostosowanie gospodarstw do wymagań dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych w swoim gospodarstwie, a także – w przypadku młodych rolników - do przechowywania kiszonek. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na koszty: budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, jak również zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.
Powiązany Artykuł
Rekordowe zainteresowanie programem "Moja woda". Wpłynęło kilkanaście tysięcy wniosków o dofinansowanie
Na rolników czekają duże pieniądze
- Maksymalnie na jedno gospodarstwo można otrzymać 100 tysięcy złotych – wyjaśnia wiceprezes Kuśnierek. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji części kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję i wynosi do: 60 proc. kosztów kwalifikowanych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika, 50 proc. kosztów w przypadku pozostałych rolników.
Posłuchaj
Do naboru warto przygotować się już teraz - i skompletować niezbędne dokumenty. Chcąc budować silos czy zbiornik na przechowywanie gnojówki lub gnojowicy warto już zgłosić taką inwestycję do starostwa powiatowego. Niektóre z inwestycji mogą być obarczone koniecznością posiadania również pozwolenia na budowę i my takiego dokumentu również będziemy musieli wymagać od rolnika - tłumaczy Tomasz Kuśnierek wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wnioski o przyznanie pomocy będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR, można je będzie także składać za pośrednictwem biur powiatowych.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, md
REKLAMA