Prof. Legutko: UE nie chodzi o praworządność, ale o podporządkowanie niepokornych rządów
- Mamy skrajną sytuację w Europie; ludzie umierają, jest zapaść gospodarcza, a dla UE najważniejszą rzeczą jest to, aby "dokopać" rządowi polskiemu i węgierskiemu. To jest jakiś fanatyzm, który każe zaryzykować, aby tylko ugodzić we wrogów - mówił o powiązaniu budżetu unijnego z praworządnością w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
2020-11-19, 10:16
Rozmowa dotyczyła kwestii powiązania budżetu Unii Europejskiej z praworządnością. W środę premier Mateusz Morawiecki przedstawił stanowisko rządu w sprawie powiązania unijnego budżetu z oceną praworządności. Szef rządu zgłoszone weto w sprawie unijnego budżetu tłumaczył polską racją stanu. Polska, jak mówił premier Mateusz Morawiecki, czeka na konstruktywne propozycje zgodne z unijnymi traktatami. Mechanizm warunkowości nazwał mglistym, niejasnym, niekonkretnym, arbitralnym służącym politycznym decyzjom.
Powiązany Artykuł
Pakiet budżetowy UE. Większość unijna zaapelowała do Polski i Węgier o rezygnację ze sprzeciwu
Zdaniem prof. Ryszarda Legutki "w Unii Europejskiej dzieje się wiele złych rzeczy już na poziomie konstytucyjnym". - Komisja Europejska jest ciałem wykonawczym, a jednocześnie pełni jednocześnie funkcję prokuratora i sędziego. To coś, czego nie ma w żadnym kraju członkowskim i być nie może - zwrócił uwagę.
"Błogosławieństwo głównego nurtu"
Gość Polskiego Radia 24 stwierdził, że łamane są równocześnie europejskie traktaty, a wszystko dlatego, że "jest na to zgoda dużych podmiotów". Wyraził również przekonanie, że "układ partyjny, rządowy i instytucjonalny w UE rządzi tam niepodzielnie od iluś lat i jest przyzwyczajony do tego, że nie ma wobec niego żadnego oporu i żadnego oporu być nie może".
REKLAMA
Posłuchaj
- Mamy skrajną sytuację w Europie; ludzie umierają, jest zapaść gospodarcza, a dla UE najważniejszą rzeczą jest to, aby "dokopać" rządowi polskiemu i węgierskiemu. To jest jakiś fanatyzm, który każe zaryzykować, byleby tylko ugodzić we wrogów. To jest chore i to nie jest normalne zachowanie polityczne - ocenił europoseł.
Czytaj także:
- Szynkowski vel Sęk: mechanizm warunkowości to próba obejścia traktatów unijnych
- "Szukamy możliwości kompromisu". Piotr Müller o unijnych negocjacjach ws. budżetu i praworządności
- Premier: UE karząca słabszych to nie jest Unia, do której wchodziliśmy
- Unii wcale nie chodzi o praworządność, tylko o podporządkowanie dwóch niepokornych rządów. Drażni ją to, że w strukturach rządu polskiego są ludzie, którzy nie mają "błogosławieństwa" głównego nurtu - podsumował rozmówca.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Michał Rachoń
Gość: prof. Ryszard Legutko (PiS)
REKLAMA
Data emisji: 19.11.2020
Godz. emisji: 9.38
IAR/pkr
REKLAMA