Legia po raz pierwszy mistrzem Polski. Premii nie było, piłkarze podzielili się "skórami" z generalskiego przydziału

"Nasza mowa to … gra na boisku, postaramy się na tym terenie być rozmowniejsi niż teraz w czasie wywiadu” - mówił przed spotkaniem ze Stalą obrońca Legii Marceli Strzykalski. 20 listopada 1955 roku CWKS Legia Warszawa zdobyła po raz pierwszy tytuł mistrza Polski. "Wojskowi" to najbardziej utytułowany klub w historii polskiej piłki nożnej.

2020-11-20, 12:40

Legia po raz pierwszy mistrzem Polski. Premii nie było, piłkarze podzielili się "skórami" z generalskiego przydziału
Lucjan Brychczy w akcji . Foto: PAP/Cezary Langda
  • W roku 1955 zdobyła swój pierwszy tytuł mistrza Polski. Bramkę na wagę tytułu, w ostatnim meczu sezonu, zdobył Lucjan Brychczy. Ikona klubu z Łazienkowskiej 3

Początki

W roku 1916 została powołana do życia "Drużyna Sportowa Legia”. Składała się z żołnierzy odbywających służbę w Legionach Polskich. Zostały one stworzone w momencie wybuchy I wojny światowej. Młodzi ludzie postanowili, w wolnych chwilach od wojaczki, grać w piłkę nożną. Siedzibą klubu została wieś Kostiuchnówka niedaleko Maniewicz na Wołyniu.

"Nazwy 'Drużyna Komendy Legionów' nie chciano przyjąć, bo liczyliśmy się z tym, że będziemy mieli w naszym składzie piłkarzy również spoza Kompanii Sztabowej. Odrzucono tez nazwę 'Styr', jako że nad Styrem nie mieliśmy przebywać stale. Wreszcie na mój wniosek poparty przez chor. Wasseraba zgodzono się na nazwę 'Drużyna Sportowa Legia' - wspominał piłkarz Stanisław Mielech, w swojej książce "Sportowe sprawy i sprawki”.

Powiązany Artykuł

Shutterstock Marek Saganowski 1200F.jpg
Ekstraklasa: czystki Michniewicza? Saganowski odchodzi z Legii Warszawa

Wojna zakończyła się w 1918 roku. Klub został reaktywowany w 1920 pod nazwą Wojskowy Klub Sportowy Warszawa. Dwa lata później narodziła się Legia. Dalszy rozwój WKS przerwała II wojna światowa. Po jej zakończeniu wznowiono działalność. W 1948, drużyna piłki nożnej zakwalifikowała się do pierwszej powojennej edycji rozgrywek najwyższej ligi w Polsce. Do dnia dzisiejszego nigdy z niej nie spadła. Rok później zmieniono nazwę klubu na Centralny Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa.

Pierwszy tytuł

W roku 1954 mistrzem Polski została drużyna Sparty Bytom, aktualnie Polonia Bytom. Do zmagań w sezonie 1955 przystąpiło 12 zespołów. Legia wszystkie swoje domowe spotkania grała na powstałym w 1930 roku stadionie przy ulicy Łazienkowskiej 3. Na cztery kolejki przed końcem rozgrywek CWKS był dopiero na czwartym miejscu. Prowadziła Gwardia Warszawa przed Stalą Sosnowiec (aktualnie Zagłębie) i Włókniarzem Łódź. Kolejka 19, na 22 jakie były rozgrywane w lidze, zaskoczyła kibiców i znawców kopanej.

REKLAMA

Stal, Gwardia oraz Włókniarz przegrały swoje mecze. Legia zanotowała bezbramkowy remis ze Spartą. W kolejnych dwóch spotkaniach CWKS wygrał na wyjeździe z Garbarnią Kraków 1:0 oraz u siebie z Gwardią Bydgoszcz 2:1. To dało pierwsze miejsce w tabeli i przewagę jednego punktu nad Stalą. Sosnowiec to był, w tamtym sezonie, absolutny beniaminek najwyższej klasy rozgrywkowej. O zwycięstwie w rozgrywkach miał zadecydować ostatni mecz. Właśnie pomiędzy tymi klubami. Gospodarzem był zespół ze Śląska. Remis premiował drużynę z Warszawy.

Powiązany Artykuł

Legia Mioduski 1200 F.jpg
Ekstraklasa: prezes Legii Warszawa Dariusz Mioduski ma nową funkcję w polskiej piłce

20 listopada 1955 roku. Decydujący mecz o mistrzostwo

Przed pojedynkiem, w "Życiu Warszawy" zdawkowo wypowiedzieli się piłkarze:

"Nasza mowa to … gra na boisku, postaramy się na tym terenie być rozmowniejsi niż teraz w czasie wywiadu” - mówił obrońca Marceli Strzykalski.

"Nie będzie łatwo sforsować obronę Stali, ale innej rady nie ma, remis starcza nam do tytułu, ale to nieefektowne” - dodawał Lucjan Brychczy.

REKLAMA

W Sosnowcu szykowano się na wielkie święto. Bilety na mecz poszły jak woda. Stadion był wypełniony do ostatniego miejsca. Kibice Stali szykowali się na celebrowanie mistrzostwa Polski. Zawodnicy Legii także chcieli wywalczyć tytuł. Dla obu klubów byłby to pierwszy raz w ich historii.

"Minęło 40 sekund meczu, a Stal prowadziła 1:0! Przez 14 minut sosnowiczanie byli mistrzami Polski. Jednak chwila nieuwagi, rzut rożny, opóźniona reakcja bramkarza Dziurowicza i Brychczy dzięki swoim wielkim walorom technicznym i wrodzonemu sprytowi zdobył wyrównanie” - pisał "Przegląd Sportowy".

Dzisiaj nie do pomyślenia, ale wówczas zabrakło premii pieniężnych za zdobycie mistrzostwa dla piłkarzy CWKS-u. Legioniści dostali po... skórzanym płaszczu z przydziału dla generałów.

To oni tego dokonali

Trenerem zespołu był Węgier Janos Steiner. Zaraz po zdobyciu tytułu rozstał się z Warszawą. W 22 meczach ligowych wystąpili następujący zawodnicy: Horst Mahseli, Zygmunt Pieda – kapitan , Jerzy Woźniak, Andrzej Cehelik, Edward Szymkowiak - bramkarz, Marceli Strzykalski, Lucjan Brychczy Edmund Kowal, Henryk Kempny, Ernest Pol, Longin Janeczek, Jerzy Orłowski, Jerzy Słaboszowski, Henryk Grzybowski oraz Edward Zieliński.

REKLAMA

Od tamtej pory Legia Warszawa zdobyła 14 tytułów mistrza kraju. Piętnasty został im odebrany przy zielonym stoliku przez Polski Związek Piłki Nożnej. 19 Pucharów Polski. Żaden inny klub, w naszym kraju, nie może poszczycić się takimi osiągnieciami. Dodatkowo wywalczyła 4 Superpuchary.


20 listopada 1955 r., Sosnowiec, I liga 

Stal Sosnowiec - CWKS Warszawa 1:1 (1:1)

Bramki: Uznański (1) – Brychczy (15)

REKLAMA

Stal: Dziurowicz - Masłoń, Musiał, Jochemczyk, Szymczyk – J. Pocwa, Krajewski (Głowacki), Majewski, Uznański – Krężel, A. Pocwa

Legia: Szymkowiak – Mahseli, Grzybowski, Woźniak, Strzykalski – Kempny, Pieda, Brychczy, Kowal – Cehelik (Siemierski), Pol

Czytaj także:

AK

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej