Dobre prognozy MFW dla Polski. Teraz spadek PKB i wzrost długu, w przyszłym roku odbicie

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje spadek polskiego Produktu Krajowego Brutto o 3,4 proc. w 2020 r. i poprawę w roku przyszłym odzwierciedloną we wzroście PKB szacowanym na 2,7 proc. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

2020-11-20, 19:12

Dobre prognozy MFW dla Polski. Teraz spadek PKB i wzrost długu, w przyszłym roku odbicie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, Autorstwa Andrey_Popov

Z informacji resortu wynika, że według Funduszu, zmniejszenie wskaźników długu publicznego w relacji do PKB w ostatnich latach umożliwiło rządowi przedstawienie skutecznej odpowiedzi na kryzys.

Posłuchaj

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ocenia, że polska gospodarka ma szansę na odbudowę po spowolnieniu spowodowanym epidemią COVID-19./IAR/. 0:20
+
Dodaj do playlisty

Dług publiczny stabilny, ale wydatki związane z koronawirusem zwiększą deficyt budżetowy

Przewiduje się, że dług publiczny pozostanie stabilny w średnim okresie, a wydatki związane z kryzysem zwiększą deficyt budżetowy do 8,9 proc. PKB w 2020 r.

W perspektywie średniookresowej Fundusz przewiduje spadek deficytu do około 3,2 proc. PKB.

Powiązany Artykuł

dolary1200.jpg
Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów

Powiązany Artykuł

Koronawirus zadłuża świat. Globalne zobowiązania sięgną rekordowych 277 bilionów dolarów

- Cieszy mnie pozytywna ocena stanu polskiej gospodarki, a w szczególności finansów publicznych i wysiłku związanego z redukcją długu publicznego w ostatnich latach. MFW dobrze ocenia też nasze działania antykryzysowe. Fundusz potwierdza zdolności fiskalne Polski do dalszego wsparcia firm i gospodarstw domowych oraz wzrostu wydatków na cele zdrowotne - powiedział cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

REKLAMA

MFW dobrze ocenia polską gospodarkę i politykę fiskalna i pieniężną

Zdaniem MFW Polska jest dobrze przygotowana do okresu ożywienia gospodarczego, a polskie przedsiębiorstwa weszły w pandemię ze stosunkowo dobrymi bilansami i korzystały z dużego wsparcia polityki fiskalnej i pieniężnej w pierwszej połowie 2020 r. Realizacja programów pomocowych przebiegała zasadniczo szybko i skutecznie, co powinno pomóc w ograniczeniu długoterminowych skutków dla gospodarki.

wskaźnik wykres gospodarka 1200 panthermedia.jpg

Powiązany Artykuł

Poprawa sytuacji gospodarczej w III kwartale. Według ekspertów trudniejszy będzie koniec roku

Jak informuje resort finansów, MFW pozytywnie ocenia reakcję rządu na tzw. pierwszą falę COVID-19.

MFW: Polska dysponuje jeszcze środkami pozwalającymi na działania antykryzysowe

Zdaniem Funduszu, Polska dysponuje odpowiednią przestrzenią fiskalną na dalsze działania antykryzysowe. Kluczowym wyzwaniem na teraz jest kontrolowanie pandemii i jej skutków dla gospodarki. Po opanowaniu pandemii, polityka władz powinna być coraz bardziej ukierunkowana na realokację i wzmacnianie zasobów (w tym siły roboczej) potrzebnych do powrotu do silnego wzrostu gospodarczego, w wysokości sprzed pandemii.

Misja ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), której celem było przeprowadzenie dorocznego przeglądu Polski (tzw. przegląd w ramach art. IV Statutu MFW) trwała w Polsce od 2 do 19 listopada 2020 r. (w formule wideokonferencji).

REKLAMA

Misja zapoznała się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski oraz z planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej