Ministerstwo Rozwoju: rząd może przedłużyć i rozszerzyć Tarczę Branżową
Zwolnienia z ZUS, świadczenia postojowe i jednorazowe pożyczki po pięć tysięcy złotych - to tylko niektóre rozwiązania, które zawiera tarcza branżowa uchwalona w czwartek przez Sejm. Będzie mogło z niej skorzystać blisko 200 tysięcy firm, między z innymi z branży gastronomicznej, fitness, estradowej, fizjoterapeutycznej i turystycznej.
2020-11-21, 09:50
Warunkiem przyznania wsparcia będzie co najmniej 40-procentowy spadek przychodów w listopadzie, względem tego samego miesiąca w ubiegłym roku.
Posłuchaj
System podobny do tego z wiosny
Jak powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w ministerstwie rozwoju Wojciech Paluch, wnioski o wsparcie będzie można składać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i w Urzędach Pracy.
ZUS będzie obsługiwał wnioski o zwolnienia ze składek i wypłatę postojowego. Natomiast w Urzędach Pracy będą składane wnioski o małą dotację w wysokości pięciu tysięcy złotych. - Będzie obowiązywał ten sam system, który został ustanowiony wiosną - zauważył Wojciech Paluch.
Posłuchaj
Tarczę można przedłużyć
Świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek dotyczą listopada, ale tarcza branżowa może zostać przedłużona na kolejne miesiące. Jak wyjaśnił rzecznik, decyzja będzie zależała od sytuacji epidemicznej w kraju i ewentualnych ograniczeń.
REKLAMA
Wojciech Paluch powiedział, że przedłużenie i rozszerzenie tarczy przez Radę Ministrów wynika z mechanizmu, który zapisano w ustawie. Zakłada on, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała to Rada Ministrów, za pomocą rozporządzenia, przedłuży pomoc dla branż, jak i rozszerzy ją na te, które zostaną dotknięte sytuacją epidemiczną.
Posłuchaj
Ustawa o tarczy branżowej czeka teraz na uchwalenie przez Senat, a następnie na podpis prezydenta. Uruchomienie programu będzie możliwe po zakończeniu procesu legislacyjnego.
jmo
REKLAMA