Bogdan Zdrojewski: Europa z niepokojem patrzy na zapowiedź polskiego weta

- Premier Morawiecki kilka miesięcy temu mówił, że nie będzie warunkowania unijnego budżetu tzw. praworządnością. Teraz jest nagle zaskoczony, chociaż nie podjęto żadnej nowej decyzji i zapowiada zawetowanie całego budżetu. To wysoka nieodpowiedzialność - powiedział Bogdan Zdrojewski, senator z Platformy Obywatelskiej.

2020-11-23, 08:29

Bogdan Zdrojewski: Europa z niepokojem patrzy na zapowiedź polskiego weta

Polska i Węgry sprzeciwiają się wprowadzeniu mechanizmu powiązania wypłat pieniędzy z unijnego budżetu z kwestią praworządności. W liście skierowanym do szefów instytucji UE dotyczącym budżetu wspólnoty premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może zgodzić się na uznaniowość mechanizmu.

Powiązany Artykuł

Dariusz Wieczorek 1200.jpg
Poseł Lewicy: praworządność i demokracja to DNA Unii Europejskiej

"Nie domagamy się zmian w budżecie, ale czegoś, co jest poza nim"

Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę na toczącą się debatę w przestrzeni publicznej dotyczącą tego tematu. Jego zdaniem dyskusja nie jest wystarczająca, jest zbyt powierzchowna. Dodał, że polski rząd powołuje się na prawo do weta, które faktycznie jest i korzystały z tego również inne kraje, m.in. Dania.

Posłuchaj

Bogdan Zdrojewski o negocjacjach dotyczących unijnego budżetu oraz stanowisku Polski i Węgier ws. planów powiązania środków unijnych z praworządnością ("24 pytania") 11:59
+
Dodaj do playlisty

- Duńskie weto miało bezpośredni związek z unijnym budżetem. W naszym przypadku tak nie jest. Nas satysfakcjonuje etap negocjacji, na którym ustalano poszczególne fragmenty budżetu. Europa patrzy na zapowiedź polskiego i węgierskiego weta z dużym niepokojem dlatego, że nie domagamy się zmian w budżecie, ale czegoś, co jest poza nim - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

szynkowski vel sek szymon 1200.jpg
Szynkowski vel Sęk: mówienie o polexicie to political fiction, które szkodzi Polsce na arenie międzynarodowej

Zdrojewski: odbierane to jest jako wysoka nieodpowiedzialność

Jak zauważył senator, zarówno w Komisji Europejskiej, jak i w Parlamencie Europejskim, uzyskiwanie konsensusu w wielu sprawach jest czymś bardzo trudnym, to długa i żmudna praca wymagająca od wszystkich stron pewnych powściągliwości. Tak jest również w przypadku negocjacji dotyczących unijnego budżetu.

- Jeśli dochodzimy do pewnego kompromisu i rozwiązania satysfakcjonującego zdecydowaną większość, to burzenie takiego układu musi być odbierane jako wysoka nieodpowiedzialność - stwierdził Zdrojewski, odnosząc się do postawy rządu Polski i Węgier.

"Będziemy na tym tracić"

W rozmowie z Mirosławem Skowronem ocenił, że "huśtanie opinią publiczną, niepokazywanie pozytywnej roli Polski we Wspólnocie oraz posługiwanie się wetem jest wbrew polskiej racji stanu".

Powiązany Artykuł

Paweł Sałek 1200.jpg
"Niebezpieczny mechanizm". Paweł Sałek o uzależnieniu budżetu UE od praworządności

- Wielokrotnie podkreślałem, że patrzę na Unię Europejską z optymizmem, ale umiarkowanym. Dostrzegałem też biurokrację czy zbędne ingerencje dotyczące detalicznych rzeczy, którymi UE nie powinna się zajmować. Jednak trzeba mierzyć też elementy składające się na nasze korzyści - podkreślił były europoseł.

REKLAMA

Bogdan Zdrojewski przyznał, że rzadko posługuje się pojęciem groźby polexitu, bo uważa, że jest to odległe. Zaznaczył jednak, że "wąska dróżka do tego procesu jest dziś autostradą".

- Jeśli będziemy reagować w ten sposób, w jaki reagujemy na rozmaite decyzje lub propozycje decyzji, to ewidentnie będziemy tracić. Przecież premier Morawiecki kilka miesięcy temu mówił, że nie będzie uwarunkowania unijnego budżet z tzw. praworządnością. Teraz jest nagle zaskoczony, chociaż nie podjęto żadnej nowej decyzji i zapowiada zawetowanie całego budżetu. To wysoka nieodpowiedzialność - powiedział senator.  

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Bogdan Zdrojewski, Platforma Obywatelska
Data emisji: 23.11.2020
Godzina emisji: 07.36

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej