"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"

- Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język - mówił o książce Italo Calvino "Po co czytać klasyków" w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.

2020-11-25, 23:12

"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Ko Backpacko

- Jedna książka sprawiła mi więcej przyjemności niż się spodziewałem, a druga mniej - przyznał Piotr Gociek przed recenzją książek.

Italo Calvino "Po co czytać klasyków" 

Powiązany Artykuł

świeży 1200.jpg
"Świeży" Nico Walkera. Orbitowski: jestem zakochany w tej powieści

- Był to wielki pisarz i żałuję, że nie jest szerzej czytany w Polsce - podkreślił Łukasz Orbitowski. - Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język. Calvino inspiruje się klasyką włoską i francuską - zwrócił uwagę.

- Z pewnością są ludzie, którzy mają w pamięci twórczość Twaina, Conrada, ale ja się do nich nie zaliczam i niektóre podrozdziały czytałem nie wiedząc o co chodzi. To klasyka osobista i prawie już historyczna - dodał.

REKLAMA

Czytaj także:

Pamiętam jakim rarytasem były jego książki w latach 80., a później Calvino gdzieś "zaginął w tłumie". Dzisiejsza pozycja to zbiór esejów. Podał 11 powodów, dla których warto czytać klasyków. Zauważyłem, ż ma on odmienne podejście do klasyki niż zwykle. Najważniejsza jest dla niego jego własna relacja z klasykiem - stwierdził Piotr Gociek.

Jak podkreślił, "to wydanie 1:1 książki, która ukazała się 40 lat temu. Jedną z największych wartości tej książki jest wstęp. Są tacy, którzy niesłychanie cenią sobie ten osobisty element, czyli to co jego wzbogaca i to czego on szukał. To fascynująca dyskusja."

- Haruki Murakami "Pierwsza osoba liczby pojedynczej"

REKLAMA

Powiązany Artykuł

czytanie książka FREE_1200_660.jpg
"Wiosna zaginionych" i "Bodaj Budka". Książkowe nowości na jesienny wieczór

- Ta książka mnie zaskoczyła. Niespecjalnie dotąd lubiłem Murakamiego. Wydawał mi się okrutnie samopowtarzalnym pisarzem. Mój pogląd na tego pisarza zmienił jednak jego esej, w którym opowiadał jak zaczął pisać po angielsku, gdy jest Japończykiem. Wracając jednak do omawianej pozycji, bardzo ujęła mnie za serce - przyznał Piotr Gociek.

- Był zaliczany do pisarzy "zimnych" i jawił mi się jako laborant przyglądający się ludziom, którym stworzył. W tej książce jest jednak masa uczucia - zaznaczył Łukasz Orbitowski.

Posłuchaj

Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski o wybranych pozycjach literackich (Posłowie/PR24) 23:43
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Posłowie"

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 22.05

PR24/pkr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej