Wiceminister klimatu: do poniedziałku przedstawimy rozwiązania prawne dot. budowy farm wiatrowych na Bałtyku
- Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Niedługo będziemy mieć dla opinii publicznej dobry komunikat. Być może za kilka godzin, a najpóźniej w poniedziałek - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, na temat rozwiązań prawnych dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku.
2020-11-27, 15:49
Polska, zgodnie ze światowymi trendami, zmierza w kierunku transformacji energetycznej, w której coraz większy udział mają mieć odnawialne źródła energii. Jednym z elementów tej zmiany ma być budowa farm wiatrowych nie tylko na lądzie, ale również na morzu.
W grudniu Sejm zajmie się ustawą
Powiązany Artykuł
Japoński koncern włącza się do prac nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku
Jak przekazał Ireneusz Zyska, obecnie Rada Ministrów zajmuje się rozwiązaniami prawnymi ws. budowy farm wiatrowych na Bałtyku. Stwierdził, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione szczegóły.
- Być może będzie to nawet za kilka godzin, a najpóźniej w poniedziałek. Projekt ustawy już dwukrotnie był przedstawiony na posiedzeniu Rady Ministrów i nie zgłoszono do niego żadnych uwag, jednak wymagał dodatkowej opinii, która jest już wykonana i załączona. Na grudniowym posiedzeniu Sejmu ustawa będzie procedowana - zapewnił wiceminister.
Posłuchaj
Energia wiatrowa wykorzystana do wytwarzania wodoru
W rozmowie z Antonim Trzmielem zwrócił uwagę, że plany budowy farm morskich są niezwykle ważne dla polskiej gospodarki i transformacji energetycznej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
PGE Baltica podpisała dwie umowy w ramach projektu farm wiatrowych na Bałtyku
- Planujemy, że farmy wiatrowe na Bałtyku do 2030 roku będą wytwarzać 5,9 GW mocy, a do roku 2040 ok. 11 GW mocy, będzie to 1/4 polskiego miksu energetycznego w mocy zainstalowanej, oczywiście w wietrze. Energia elektryczna wytwarzana na morzu będzie niesłychanie potrzebna, gdyż posłuży do wytwarzania w ramach elektrolizy zielonego wodoru służącego do zbudowania nowej gospodarki opartej o technologie wodorowe - wskazał Zyska.
Zaznaczył, że najbardziej zaawansowane technologicznie państwa europejskie rozwijają projekty wodorowe i budują odpowiednie strategie. - My również to czynimy, bo jest to absolutna przyszłość. Chcielibyśmy należeć do liderów w produkcji wodoru. W tej chwili zajmujemy pod tym względem 3. miejsce w Unii Europejskiej - dodał gość Polskiego Radia 24.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii
Data emisji: 27.11.2020
Godzina emisji: 15.09
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA