Minister klimatu i środowiska: Polska podjęła się niemal całkowitej transformacji systemu energetycznego

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, otwierając międzynarodowa konferencję na temat sprawiedliwej transformacji, podkreślił, że świat jest w bezprecedensowym momencie.

2020-12-02, 14:36

Minister klimatu i środowiska: Polska podjęła się niemal całkowitej transformacji systemu energetycznego
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. . Foto: twitter/MKiŚ

Szef resortu powiedział, że obecnie trzeba się mierzyć z transformacją gospodarek i społeczeństw dążących do osiągnięcia neutralności klimatycznej, a także ze skutkami pandemii koronawirusa.

Minister przypomniał, że w ostatnim czasie wiele krajów, w tym azjatyckich i europejskich, postawiło sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 lub 2060 roku.

W związku z tym - jak mówił - w najbliższych latach czekają nas transformacje: gospodarcza, technologiczna, przemysłowa i społeczna. I ważne kwestie do omówienia z punktu widzenia sprawiedliwej transformacji.

Wymienił między innymi wyzwania związane z rynkiem pracy, czyli na przykład tworzenie miejsc w nowych sektorach.

REKLAMA

Zdaniem ministra Kurtyki, wprowadzając zmiany, należy też zastanowić się nad działaniami zapobiegającymi zwiększaniu się ubóstwa energetycznego.
Międzynarodowa konferencja online "People and Climate. Just Transition in Practice" jest już kolejnym spotkaniem z udziałem przedstawicieli rządów i organizacji międzynarodowych poświęconym sprawiedliwej transformacji. Jej gospodarzem jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Powiązany Artykuł

Klimat 1200.jpg
Kurtyka: konieczne dostosowanie tempa transformacji do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw

Uczestnicy dyskutują o kształtowaniu i wdrażaniu polityk sprawiedliwej transformacji. Polska promuje sprawiedliwą transformację od dwóch lat, a dokładnie od czasu szczytu klimatycznego ONZ COP24 w Katowicach.

Wtedy polska prezydencja ogłosiła deklarację, zakładającą ochronę klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego i miejsc pracy. Sprawiedliwa transformacja uwzględnia poszanowanie potrzeb obywateli i gospodarek rejonów górniczych, tak, by w jak najmniejszym stopniu - również finansowo - odbiło się na nich przejście na ekologiczne źródła energii i zrównoważony rozwój.

Transformacji energetycznej od państw wymagają zobowiązania wynikające między innymi z porozumienia paryskiego czy przynależności do Unii Europejskiej. Jej efektem ma być zmniejszenie poziomu emisji gazów cieplarnianych, a w efekcie - spowolnienie zmian klimatycznych.

REKLAMA

IAR, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej